Otvorí NATO svoju prvú kanceláriu v Ázii?

Zdroj foto: NATO
Zdroj foto: NATO

Noviny Nikkei Asia napísali, že NATO sa chystá zriadiť svoju kanceláriu v Japonsku, aby mohlo ľahšie komunikovať so svojimi spojencami v oblasti. Išlo by o vôbec prvý styčný úrad Aliancie v Ázii. Čína tento krok ostro kritizovala.

Nikkei Asia sa odvoláva na predstaviteľov Japonska a NATO. Podľa novín by pobočka mala Severoatlantickej aliancii uľahčiť rokovania s bezpečnostnými partnermi, ako sú Južná Kórea, Austrália a Nový Zéland, s ohľadom na geopolitické výzvy, ktoré predstavujú Čína a Rusko. Nikkei Asia uvádza, že kanceláriu by mali v Tokiu otvoriť na budúci rok.

Čína v tejto súvislosti varovala pred údajnou expanziou NATO na východ v ázijsko-tichomorskom regióne. Hovorkyňa Aliancie Oana Lungescu vyhlásila, že NATO nebude k svojim plánom uvádzať žiadne podrobnosti. „NATO má kancelárie a dohody o komunikácií s niekoľkými medzinárodnými organizáciami a partnerskými krajinami a spojenci tieto dohody pravidelne hodnotia, aby sa zabezpečilo, že slúžia potrebám NATO i našich partnerov,“ povedala Lungescu. Na margo partnerstva NATO a Japonska dodala, že je veľmi silné a ďalej rastie.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky