V Sevastopoli zhorel sklad paliva Čiernomorskej flotily

Zdroj foto: Sevastopol Governor Mikhail Razvozhaev Telegram Channel
Zdroj foto: Sevastopol Governor Mikhail Razvozhaev Telegram Channel

V prístave Sevastopoľ na okupovanom Kryme vypukol obrovský požiar skladu paliva. Podľa predstaviteľov ruskej okupačnej správy ho spôsobil útok dronov. Uhasiť sa ho podarilo až po niekoľkých hodinách.

Miestny guvernér Michail Razvožajev povedal, že vyhoreli štyri nádrže s palivom. Ukrajinská vojenská rozviedka uviedla, že zhorelo viac ako 10 nádrží s kapacitou okolo 40 000 ton paliva. To bolo určené pre ruskú Čiernomorskú flotilu, ktorá má v prístave základňu. Jej lode pravidelne vystreľujú rakety na ukrajinské ciele. Zničenie paliva by mohlo ich operácie obmedziť. Podľa satelitných záberov má sklad paliva v Sevastopoli 23 veľkých nádrží a oheň zasiahol okolo 10-12 z nich.

Ruskí predstavitelia tvrdia, že útočilo šesť dronov a štyri sa protivzdušnej obrane podarilo zostreliť. Pri požiari sa podľa nich nikomu nič nestalo. To je v ostrom kontraste s tým, čo ruskí agresori robia svojmu susedovi. Moskva síce tvrdí, že útočí len na vojenské ciele, no so železnou pravidelnosťou jej rakety zasahujú civilné objekty. Naposledy sa to stalo v piatok, keď pri zásahoch panelákov v Umani a Dnipre zahynulo najmenej 25 civilistov, z toho 5 detí.

Zaujímavý je však dátum útoku na zásobníky paliva Čiernomorskej flotily. Ide o 105. výročie jednej symbolickej udalosti. Po ruskej revolúcii veliteľ Čiernomorskej flotily, admirál Michail Sablin, nechal 29. apríla 1918 vyvesiť na svojich lodiach v Sevastopoli ukrajinskú vlajku. Sablin neskôr velil bielym námorným silám v boji proti boľševikom, no v roku 1920 zomrel na rakovinu.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky