Ruský raketový útok zabil najmenej 25 civilistov

Zdroj foto: FB / Volodymyr Zelenskyj
Zdroj foto: FB / Volodymyr Zelenskyj

Pri dnešnom ruskom raketovom útoku na Ukrajinu zahynulo najmenej 25 civilistov vrátane detí. Tento počet ešte nie je konečný, ďalšie obete sú zavalené pod troskami. K útoku došlo v čase, kedy Kyjev navštívili český prezident Petr Pavel a slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Útoky smerovali na Dnipro na východe Ukrajiny, Uman v strede a tiež na hlavné mesto Kyjev. To sa stalo cieľom ostreľovania po 51 dňoch pokoja. Podľa oficiálnych správ ukrajinský protivzdušná obrana zostrelila 21 z 23 rakiet a dva kamikadze drony. V Kyjeve neboli hlásené žiadne obete. V Dnipre však zahynula žena a jej trojročná dcéra.

Najhoršia je situácia v meste Uman, ktoré bolo doteraz veľkých útokov ušetrené. Deväťposchodový panelák sa tam po zásahu raketou sčasti zrútil. Zahynulo pri tom najmenej 23 ľudí, z toho štyri deti. Ďalších hľadajú záchranári v troskách. Oleksander, ktorý v zasiahnutom paneláku býval, povedal pre BBC, že ho zobudil výbuch. „Rusko je teroristický štát. Ako vidíte, nie sú tu žiadne vojenské objekty. A stalo sa to o štvrtej ráno, keď ľudia spali,“ uviedol.

V čase ranného útoku cestovali do Kyjeva slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a český prezident Petr Pavel. Privítali ich sirény leteckého poplachu. Potom spoločne vzdali hold padlým obrancom Ukrajiny a navštívili zničenú Boroďanku a Buču na predmestí Kyjeva. Naša prezidentka sa stretla aj so ženami, ktoré znásilnili ruskí vojaci a s rodinami, ktorých deti uniesli do Ruska.

Následne rokovali s  prezidentom Volodymyrom Zelenským, ktorý spomenul, že Ukrajina sa chystá na protiofenzívu a potrebuje ďalšie zbrane. Hovorili aj o členstve v EÚ a NATO. Podľa Pavla nie je v prípade členstva Ukrajiny v týchto organizáciách otázkou či do nich Ukrajina vstúpi, ale kedy sa tak stane. Je zrejmé, že to bude až po skončení vojnového stavu. Zelenskyj uistil, že jeho krajina je pripravená splniť všetky podmienky.

Program prezidentskej návštevy popoludní narušil ďalší letecký poplach, pri ktorom sa hlavy štátov museli odobrať do krytu. Plánované stretnutie s exilovými lídrami krymských Tatárov preto Petr Pavel uskutočnil práve tam, v podzemí.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky