USA a Južná Kórea podpísali jadrovú dohodu

Zdroj foto: KCNA
Zdroj foto: KCNA

Južná Kórea čelí rastúcej jadrovej hrozbe zo strany svojho severného komunistického suseda. Soul a Washington teraz podpísali prelomovú dohodu. Na jej základe budú v Južnej Kórei pravidelne operovať americké ponorky s jadrovými zbraňami. A Soul sa na oplátku zaviazal, že sa nebude usilovať vyvinúť vlastné zbrane tohto typu.

Severná Kórea vyvíja jadrové hlavice i rakety, ktoré ich môžu niesť. Spojené štáty už mali zmluvu s Južnou Kóreou, ktorá ich zaväzuje brániť ju a v minulosti sľúbili, že použijú aj jadrové zbrane, ak to bude nevyhnutné. V poslednom čase však niektorí juhokórejskí politici začali o tomto záväzku pochybovať a vyzývali na spustenie vlastného jadrového programu.

Po viacerých mesiacoch rokovaní tak dnes podpísali novú dohodu. Na jej základe USA urobia svoje záväzky viac viditeľné a prvýkrát po 40 rokoch vyšlú do Južnej Kórey ponorku vyzbrojenú jadrovými zbraňami. Nasadia aj ďalšie strategické zbrane vrátane bombardérov schopných nosiť atómové bomby. Obe krajiny vytvoria aj spoločnú konzultačnú skupinu, v rámci ktorej sa bude Južná Kórea podieľať na jadrovom plánovaní.

Na výmenu USA požadovali, aby Južná Kórea zostala bezjadrovým štátom. Vo Washingtone totiž panovali obavy, že ak by Soul prestal presadzovať politiku nešírenia jadrových zbraní, ďalšie krajiny by mohli nasledovať jeho príklad.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky