Južná Kórea chce rozšíriť spoluprácu s NATO

Zdroj foto: KAI
Zdroj foto: KAI

Južná Kórea a ďalšie štáty z indo-pacifického regiónu rokovali so zástupcami NATO o rozšírení spolupráce. Informovalo o tom juhokórejské ministerstvo zahraničných vecí s tým, že cieľom je čeliť provokáciám zo strany Severnej Kórey, ktoré sa čoraz viac stupňujú.

Južná Kórea je dôležitým partnerom NATO a jej moderný a výkonný obranný priemysel je významným dodávateľom výzbroje pre viaceré štáty. Napríklad v Poľsko v poslednom období nakúpilo väčšie množstvo juhokórejských tankov, samohybných húfnic i nadzvukových lietadiel FA-50 (na snímke). Dodávky všetkých týchto zbraní sa navyše aj veľmi rýchlo rozbehli.

V litovskom Vilniuse sa teraz v rámci príprav júlového summitu NATO uskutočnila konferencia, na ktorej sa okrem vysokých predstaviteľov Aliancie zúčastnili zástupcovia Južnej Kórey a tiež Japonska, Austrálie a Nového Zélandu. Všetky tieto krajiny by sa mali zúčastniť aj na samotnom summite 11. a 12. júla.  Námestník juhokórejského ministerstva zahraničných vecí Pak Jong-min vo Vilniuse zdôraznil potrebu dohodnúť sa na spoločnej reakcii na raketové a jadrové provokácie Severnej Kórey. Podľa neho totiž ide o globálny problém ohrozujúci medzinárodné dohody o nešírení jadrových zbraní. Južná Kórea zároveň potvrdila pokračujúcu podporu Ukrajiny pri jej obrane proti ruskej invázii.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky