Dohodli servis ukrajinských Leopardov v Poľsku

Zdroj foto: US Army
Zdroj foto: US Army

Berlín, Varšava a Kyjev sa dohodli na tom, že v Poľsku zriadia servisné stredisko pre tanky Leopard 2. Aj to je jeden z konkrétnych krokov, na ktorom sa dohodli na zasadnutí tzv. kontaktnej skupiny na leteckej základni Ramstein v Nemecku.

Dohodu o servisnom stredisku podpísali ministri obrany Nemecka, Poľska a Ukrajiny. Má slúžiť na to, aby sa tanky Leopard 2, ktoré si Ukrajina preberá od marca, mohli v prípade poškodenia či poruchy čo najskôr vrátiť na front. Prevádzka strediska by mala stáť 150 až 200 miliónov eur ročne a otvoriť by ho mohli už v máji. Podobné stredisko je na Slovensku, kde je určené najmä pre samohybné húfnice Panzerhaubitze 2000. Začiatkom apríla otvorili takéto zariadenie aj v Rumunsku pri ukrajinských hraniciach. To je určené pre bojové vozidlá Marder, ale aj pre tanky.

Nemecko tiež od soboty spustí výcvik viac ako stovky ukrajinských vojakov na staršie tanky Leopard 1. USA zas oznámili, že do konca mája prevezú do Nemecka 31 tankov Abrams, na ktorých sa začne výcvik ukrajinských posádok. Malo by ísť o staršie vozidlá, ktoré budú slúžiť len na výcvik a na Ukrajinu budú neskôr dodané novšie verzie.

Kanada oznámila nový balíček vojenskej pomoci za 39 miliónov kanadských dolárov. Obsahuje najmä pušky, muníciu a vysielačky.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky