Stoltenberg: Budúcnosť Ukrajiny je v NATO

Zdroj foto: FB Volodymyr Zeneskyj
Zdroj foto: FB Volodymyr Zeneskyj

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg dnes bez predchádzajúceho ohlásenia navštívil Kyjev. Po stretnutí s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským šéf Aliancie vyhlásil, že budúcnosť Ukrajiny je v NATO.

Bola to Stoltenbergova prvá návšteva Ukrajiny od ruskej invázie vo februári minulého roka. Generálny tajomník NATO vzdal hold padlým obrancom Ukrajiny a pozrel si zničenú ruskú vojenskú techniku vystavenú na námestí v Kyjeve.

Na spoločnom stretnutí ho Zelenskyj vyzval, aby NATO pozvalo Ukrajinu medzi svoje členské krajiny. Stoltenberg povedal, že otázkou členstva Ukrajiny sa bude zaoberať júlový summit NATO vo Vilniuse, kam je pozvaný aj ukrajinský prezident. „Som vďačný za pozvanie navštíviť summit, ale je tiež dôležité, aby zodpovedajúce pozvanie dostala aj Ukrajina,“ podotkol Zelenskyj.

Podľa ukrajinského prezidenta by sa summit vo Vilniuse mohol stať historickým. „Neexistuje žiadna objektívna prekážka brániaca politickému rozhodnutiu pozvať Ukrajinu do aliancie a teraz, keď väčšina ľudí v členských krajinách aliancie a väčšina Ukrajincov podporuje vstup do NATO, nastal čas pre zodpovedajúce rozhodnutia,“ vyhlásil Zelenskyj.

„Budúcnosť Ukrajiny je v euroatlantickej rodine. Budúcnosť Ukrajiny je v NATO. Aktuálne je hlavným cieľom zabezpečiť, že Ukrajina zvíťazí,“ povedal Stoltenberg a dodal, že vojenská podpora Ukrajiny bude pokračovať. „NATO stojí pri vás dnes, zajtra a tak dlho, ako to bude potrebné,“ vyhlásil Stoltenberg. Už v piatok, deň po jeho návšteve Kyjeva, sa na základni Ramstein v Nemecku stretnú zástupcovia členských krajín NATO a budú rokovať o ďalšej pomoci Ukrajine.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi