Ukrajinský ťažký obrnený transportér na podvozku T-64

Zdroj foto: Twitter
Zdroj foto: Twitter

Ukrajina nasadila na fronte pri Bachmute ťažký obrnený transportér, ktorý vznikol prestavbou z tanku T-64. Pôvodná tanková veža s kanónom bola odstránená a namiesto nej vznikla hranatá nástavba na prepravu pechoty.

Priekopníkom vo vývoji takýchto ťažkých obrnených transportérov je Izrael. Ten vyvinul stroje Nagmashot na podvozku tankov Centurion a Achzarit na podvozku ukoristených tankov T-54/55. Najnovším vozidlom takéhoto typu je Namer, ktorý vznikol prestavbou z tankov Merkava. Výhodou je silný pancier, ktorý umožňuje prežitie aj tam, kde by bežné slabo pancierované transportéry zlyhali. Izrael ich nasadzuje napríklad v zastavaných oblastiach.

Vývoj podobných strojov prebiehal aj na Ukrajine, kde v rokoch 2005 až 2014 predstavili viacero prototypov na podvozku domáceho tanku T-64, z ktorého odstránili vežu. Väčšinou mali spoločné to, že motor zo zadnej časti presunuli dopredu a vzadu vznikol priestor pre pechotné družstvo. Niektoré stroje niesli diaľkovo ovládaný kanón kalibru 30 mm, iné mali iba guľomet. Guľometom je vyzbrojený aj stroj zachytený na fotografiách. Po oboch bokoch má po tri vrhače dymových granátov. Celá predná časť vrátane nástavby je pokrytá blokmi reaktívneho panciera, ktoré ďalej zvyšujú ochranu vozidla.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky