Slovenské húfnice Zuzana 2 sa snažia uspieť v Brazílii

Zdroj foto. MO SR
Zdroj foto. MO SR

Slovenský minister obrany Jaroslav Naď sa v Brazílii zúčastnil na otvorení jednej z najväčších medzinárodných výstav pre obranu a bezpečnosť – LAAD Defence & Security 2023. Jeho cieľom bola podpora slovenského obranného priemyslu. Túto podporu vyjadril aj počas rokovania s brazílskym ministrom obrany José Múcio Monteiro Filhom.

Veľkým želiezkom v ohni je v Brazílii slovenská samohybná húfnica Zuzana 2 vyrábaná štátnou akciovou spoločnosťou KONŠTRUKTA – Defence. Zuzana 2 postúpila do druhého kola tendra brazílskych ozbrojených síl, ktorí majú záujem o kúpu 36 samohybných húfnic. „Na výstave sa zúčastňuje odhadom 15 ministrov obrany, ale aj ministri vnútra či náčelníci generálnych štábov rôznych krajín, pričom cieľom každého z nás je podpora našich národných podnikov a produkcie,“ uviedol Naď s tým, že jeho účasť je minimom, čo môže a mal by ako minister urobiť. „Faktom totiž je, že vládna podpora je pre úspech slovenského priemyslu v zahraničí kľúčová – bez nej neuspeje,“ dodal.

 „Som veľmi rád, že tu máme zastúpenie niekoľkých slovenských spoločností, ktoré prezentujú konkrétne návrhy projektov,“ povedal ďalej minister a okrem Zuzany 2 spomenul aj ďalší slovenský výrobok – diaľkový detektor chemických látok Falcon 4G, ktorý je zavedený aj v Ozbrojených silách SR. Jeden detektor tohto typu používajú aj brazílske ozbrojené sily, ktoré na veľtrhu podpísali kontrakt na už druhý kus slovenskej výroby.

Deň po začatí medzinárodnej výstavy minister Naď rokoval s brazílskym rezortným kolegom José Múcio Monteiro Filhom. Uvítal rozvíjajúcu sa spoluprácu medzi slovenským ministerstvom obrany a brazílskou spoločnosťou Embraer a vyjadril podporu štátnej akciovej spoločnosti KONŠTRUKTA-Defence v súvislosti s jej účasťou v tendri na dodávku húfnic pre brazílske ozbrojené sily. „Rozvoj spolupráce vo vojensko-technickej oblasti s Brazíliou je dôležitý aj preto, že môže priniesť do slovenského zbrojárskeho priemyslu získanie dôležitých partnerov a skúseností z regiónov, kde Slovensko nemá silné zastúpenie,“ uviedol Naď s tým, že pozícia Brazílie ako významného výrobcu a inovátora v oblasti špeciálnej techniky s celosvetovým dosahom rastie.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi