Spojené štáty a Filipíny začali najväčšie spoločné cvičenie. Stalo sa tak iba deň po tom, čo Čína skončila svoje trojdňové manévre, na ktorých nacvičovala blokádu Taiwanu.
Filipínsko-americké cvičenie pod názvom Balikatan bolo dlhodobo plánované. Potrvá dva týždne a zúčastní sa na ňom viac ako 17-tisíc vojakov, z toho 12-tisíc z USA. Počas neho sa plánuje aj zničenie makety vojnovej lode v Juhočínskom mori. Na časti tohto mora si robia nárok krajiny, ktoré okolo neho ležia – napríklad Vietnam či Filipíny. Čína si ho však nárokuje celé aj napriek tomu, že leží od neho najďalej. Rozhodnutia medzinárodného súdu o ilegálnej výstavbe čínskych základní na plytčinách v tomto mori Peking ignoruje.
Vo februári uzavrel Washington obrannú dohodu s Manilou, ktorej súčasťou je aj výstavba štyroch námorných základní na Filipínach. Tri z nich sú na ostrove Luzon na severe súostrovia. Ide o najbližší kus zeme od Taiwanu okrem samotnej Číny.
Peking považuje Taiwan za svoju odštiepeneckú provinciu, ktorá sa skôr či neskôr opäť spojí s Čínou. Ak to nepôjde po dobrom, vyhráža sa použitím sily. Najnovšie Čínu pohnevala návšteva taiwanskej prezidentky Cchaj Jing-wen v USA, kde sa stretla s predsedom Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Kevinom McCarthym. V reakcii na to spustila veľké cvičenie, pri ktorom simulovala útok na Taiwan a blokádu ostrova. Čínske lietadlá tentoraz nesimulovali nálety len zo západu z pevniny, ale aj z východu. Štartovali z čínskej lietadlovej lode, ktorá bola 320 km východne od Taiwanu. A hoci Čína cvičenie po troch dňoch oficiálne ukončila, jej lode a lietadlá sa okolo Taiwanu pohybovali aj dnes.