Turecko má ľahkú lietadlovú loď

Zdroj foto: tolgaozbekcom
Zdroj foto: tolgaozbekcom

Turecké námorníctvo dnes slávnostne zaradilo do služby plavidlo TCG Anadolu, ktoré má byť jeho novou vlajkovou loďou. Oficiálne ide o výsadkovú loď pre obojživelné operácie. Má však letovú palubu a môže slúžiť ako ľahká lietadlová loď.

Americké námorníctvo má vo výzbroji 11 veľkých lietadlových lodí a 9 menších výsadkových plavidiel, ktoré môžu tiež slúžiť ako lietadlové lode. Podobnou cestou ľahších plavidiel sa vydali viaceré námorníctva, ktoré si z rôznych dôvodov (finančných i technologických) nemôžu dovoliť stavbu veľkých lietadlových lodí. Teraz sa k týmto štátom zaradilo i Turecko.

Stavbu lode TCG Anadolu začalo Turecko plánovať v roku 2013. Použilo pri tom dizajn španielskej lode Juan Carlos I. Španielska štátna spoločnosť Navantia sa na tureckom projekte podieľala a poskytla potrebné technológie. Tureckého pôvodu je časť výzbroje a elektronického vybavenia lode.

Pôvodne sa zvažovalo, že loď bude slúžiť ako nosič pre 10 lietadiel F-35 a 12 vrtuľníkov strednej váhovej kategórie. Po tom, čo sa Ankara rozhodla kúpiť ruský protivzdušný systém S-400, americký Kongres predaj F-35 Turecku zablokoval. Pre loď sa preto ráta s kombináciou vrtuľníkov a dronov tureckej výroby.

TCG Anadolu je 232 metrov dlhá a má výtlak 27 000 ton. Na prove je skokanský mostík, ktorý má uľahčovať štart lietadiel. Pod letovou palubou sú dva hangáre – jeden pre výsadkové prostriedky a jeden pre lietadlový park. Loď môže niesť 12 vrtuľníkov strednej kategórie (SH-60 Seahawk, čo je námorná verzia Black Hawkov, alebo bitevné stroje T-129 ATAK) alebo osem helikoptér ťažkej kategórie (CH-47).

V prípade, že sa oba hangáre prepoja a loď bude slúžiť ako lietadlová, môže niesť až 25 helikoptér strednej kategórie. V súčasnosti sa ráta aj s výzbrojou v podobe vrtuľových dronov Baykar TB3 Bayraktar. V budúcnosti majú z paluby lode operovať aj prúdové drony Baykar Kizillelma, ktoré práve prechádzajú testovaním.

Na vlastnú obranu plavidlo nesie jedno odpaľovacie zariadenie pre protilietadlové rakety RIM-116 RAM, dva systémy Phalanx na boj proti raketám a päť kanónov kalibru 25 mm. Okrem TCG Anadolu plánuje Turecko aj stavbu sesterskej lode TCG Trakya.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky