Fínsko a pobaltské štáty posilňujú protivzdušnú obranu

Zdroj foto: Kongsberg
Zdroj foto: Kongsberg

Fínsko oznámilo, že kúpi izraelský protiraketový systém za 316 miliónov eur. Urobilo tak deň po vstupe do NATO s tým, že „systém Dávidov Prak výrazne rozšíri schopnosti fínskej pozemnej protivzdušnej obrany“.

Dávidov Prak vyrába firma Rafael a tvorí prostrednú úroveň izraelského viacvrstvového systému protiraketovej obrany. Ten tvorí aj systém Iron Dome s krátkym dosahom a systémy Arrow 2 a Arrow 3 s dlhým dosahom.

Dávidov Prak má dosah 40 až 300 km a Fínsko požadovalo výškový dosah minimálne 15 km. Chcelo totiž zvýšiť svoje schopnosti zasahovať ciele vo väčších výškach. Ide o prvý predaj do zahraničia v prípade tohto systému, ktorý je v Izraeli operačný od roku 2017. Dodanie Dávidovho Praku požaduje už dlhší čas aj Ukrajina, no Izrael jej zatiaľ odmieta vyhovieť.

Posilnenie svoje protivzdušnej obrany hlási aj Estónsko. V tomto prípade sa o to postaralo Španielsko, ktoré do tejto pobaltskej krajiny presunulo systém NASAMS. Ten má dosah 30 až 120 km. Jeho batériu zo Španielska do prístavu Paldiski prepravili loďou. Rovnaký systém vlastní aj Litva a používa ho aj Ukrajina.

V prípade Estónska ide o dočasné riešenie. S Lotyšskom sa dohodlo na spoločnom nákupe vlastného protivzdušného systému, pričom tender by mali uzavrieť v máji. Až do dodania tohto nového systému sa budú pri obrane Pobaltia striedať spojenci z NATO. Španielska batéria NASAMS by mala byť nasadená 4 mesiace.

16. januára 2025

Video: Zvýšenie obrannej výroby je prioritou NATO

14. januára 2025

NATO spustilo operáciu na ochranu infraštruktúry v Baltskom mori

11. januára 2025

NATO zvýši výdavky, ale 5 percent to nebude

7. januára 2025

Francúzske stíhačky Mirage 2000 mieria na Ukrajinu

5. januára 2025

Krajiny NATO rozvíjajú spoluprácu s Japonskom

1. januára 2025

Delostrelci vítajú rok 2025 salvami

31. decembra 2024

Riziká a výhody Ukrajiny v NATO

31. decembra 2024

Ukrajinci: Iná alternatíva ako členstvo v NATO neexistuje. Opak znamená celoeurópsku vojnu

30. decembra 2024

Diskusia: Ako Slováci vnímajú NATO?

27. decembra 2024

Odborník na letectvo: Drony tak skoro vrtuľníky nenahradia, ale majú svoje výhody