Poľsko dodá Ukrajine dokopy štrnásť stíhačiek MiG-29

Zdroj foto: Julian Herzog
Zdroj foto: Julian Herzog

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navštívil Varšavu. S poľským prezidentom Andrzejom Dudom rokoval najmä o bezpečnostnej spolupráci.

Prezident Duda potvrdil, že Poľsko dodá Kyjevu 14 stíhacích lietadiel MiG-29. Štyri z nich už sú na Ukrajine, štyri sú aktuálne tiež v procese odovzdávania a šesť sa pripravuje na to, že budú dodané v najbližších týždňoch. Poľsko vlastní 28 stíhačiek MiG-29 a Duda uviedol, že v prípade potreby dodá aj zvyšných 14 kusov.

Rovnaký typ poskytlo Ukrajine aj Slovensko. Z trinástich strojov MiG-29 preleteli štyri vlastnými silami a ostatné boli prepravené po zemi. Pre ukrajinské letectvo ide o obrannú zbraň. MiG-y slúžia na zostreľovanie kamikadze dronov a striel s plochou dráhou letu, ktorými Rusko ničí ukrajinskú civilnú infraštruktúru.

Okrem rokovania o stíhačkách však dnes Zelenskyj vo Varšave uzavrel aj dohody o nákupe väčšieho množstva poľských zbraní. Najväčšou položkou je 150 osemkolesových bojových vozidiel pechoty KTO Rosomak. Len pred pár dňami sa hovorilo o nákupe 100 kusov, tento počet bol dnes navýšený o ďalších 50.

Okrem toho Ukrajina kúpi 24 samohybných mínometov M120 Rak. Ide o podvozok KTO Rosomak s vežou s mínometom kalibru 120 mm. Zbraň má maximálny dostrel 12 km. Príprava na streľbu trvá 30 sekúnd, odchod z palebnej pozície len 15 sekúnd. Vo vozidle je zásoba 46 mínometných granátov.

Do tretice Ukrajina nakúpi 100 prenosných odpaľovacích zariadení pre protilietadlové strely Piorun s infračerveným navádzaním. Tie vznikli modernizáciou starších prenosných striel Grom, ktoré boli pre zmenu upravené zo sovietskych systémov Igla. Dosah striel Piorun je 6,5 km do diaľky a 4 km do výšky.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky