Švédsko preverí obranu krajiny veľkým cvičením

Zdroj foto: Brindefalk
Zdroj foto: Brindefalk

Fínsko sa zajtra oficiálne stane 31. členom NATO. Stane sa tak symbolicky v deň výročia založenia Severoatlantickej aliancie, ktorá vznikla 4. apríla 1949. Švédsko, ktoré spustilo prístupový proces spolu s Fínskom, si ešte musí počkať. Medzitým rozbehne najväčšiu previerku svojej obrany za posledných 25 rokov.

Štokholm sa nespolieha len na kolektívnu obranu, ktorú mu zatiaľ odopiera Maďarsko a Turecko. Na ich ratifikáciu vstupu Švédska do NATO sa totiž ešte čaká. Kým sa tak stane, Švédsko spustí cvičenie Aurora 23, do ktorého sa zapojí 26 000 švédskych vojakov a ďalšie tisíce príslušníkov ozbrojených síl zahraničných partnerov. Obranu Švédska preveria na zemi, vo vzduchu aj na mori. Do cvičenia sa zapojí aj civilný sektor.

Cvičenie sa začne 17. apríla a preverí celú krajinu. V prvej fáze sa bude týždeň simulovať nestabilita v spoločnosti. Na rôznych miestach preto budú výpadky v dodávkach vody či elektriny a vyskytnú sa aj problémy s fungovaním platobných kariet. Hlavná fáza sa začne 24. apríla, kedy sa Švédsko podľa scenára stane terčom vojenského útoku. Z toho dôvodu budú mobilizované tisícky mužov a žien.

Okrem švédskych vojakov sa na cvičené zúčastnia vojaci zo 14 spojeneckých krajín. Napríklad letecké útoky nepriateľa budú simulovať poľské stíhačky F-16. S protivzdušnou obranou pomôžu americké, britské a fínske jednotky.

Cvičenie má byť maximálne realistické a preto bude počítať aj s rekvírovaním potrebného materiálu (napr. pohonných hmôt), ktorý bude súkromným firmám preplatený neskôr. Švédsko chce tiež vôbec prvýkrát dôkladne preveriť ochotu obyvateľov brániť svoju krajinu. Aurora 23 sa skončí 11. mája.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky