Ukrajina získa 100 poľských Rosomakov

Zdroj foto: US Navy / ISAF
Zdroj foto: US Navy / ISAF

Ukrajina si objednala 100 poľských osemkolesových bojových vozidiel pechoty Rosomak. Oznámil to poľský premiér Mateusz Morawiecki s tým, že výroba týchto strojov by sa mohla zdvojnásobiť zo 100 na 200 ročne.

KTO Rosomak je upravenou licenčnou verziou fínskych vozidiel Patria. Poľsko má zároveň určité možnosti ponúkať ich aj na export. V minulosti malo o ne záujem aj Slovensko, 40 kusov kúpili Spojené arabské emiráty. Najväčším odberateľom sú však poľské ozbrojené sily, ktoré ich kúpili bezmála tisíc.

Základné bojové vozidlo pechoty nesie vežu s kanónom kalibru 30 mm a 7,62 mm guľometom. Najnovšie verzie nesú aj rakety Spike. Vozidlo má trojčlennú posádku a prepraví ďalších osem vojakov. Maximálna rýchlosť prekračuje 100 km/h na ceste a dojazd je 800 km.

Poľsko používa ešte celý rad ďalších verzií – obrnené transportéry s rôznou výzbrojou, prieskumné či sanitné vozidlá, veliteľské stroje či samohybný mínomet. V prípade Ukrajiny sa však hovorí len o bojovom vozidle pechoty. To má za sebou ostré nasadenie v Afganistane, kde boli Rosomaky vybavené prídavným pancierom, ktorý odolal aj zásahom RPG-7. Stroj kladie dôraz na ochranu posádky. Pri výbuchu míny dochádzalo bežne k odtrhnutiu kolesa, no posádke sa nič nestalo. Je známy prípad, kedy boli odtrhnuté dve predné kolesá na jednej strane, no Rosomak sa vlastnými silami vrátil na základňu. Jeden poľský vojak zahynul pri incidente, kedy sa vozidlo po výbuchu silnej míny prevrátilo a on bol práve do pol tela vysunutý von z poklopu na veži.

Za stroje pre Ukrajinu dostane poľský výrobca zaplatené z fondov, ktoré Ukrajina dostala od USA a tiež z peňazí, ktoré Poľsko získalo od Európskej únie.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi