Prvé štyri slovenské stíhačky MiG-29 už sú na Ukrajine

Zdroj foto: OS SR
Zdroj foto: OS SR

Slovensko už odovzdalo Ukrajine prvé štyri stíhačky MiG-29. Informovalo o tom ministerstvo obrany s tým, že na strojoch zo základne Sliač odleteli ukrajinskí piloti. Ostatných deväť lietadiel dodáme našim východným susedom v najbližších týždňoch.

Odlet zo základne Sliač zabezpečovali okrem pilotov aj ukrajinskí mechanici, ktorí na stíhačkách pred štartom vykonali čiastkové úpravy. Pomáhali pri tom aj Vzdušné sily OS SR a ďalšie zložky, ktoré zabezpečovali bezpečnosť presunu či potrebnú dokumentáciu. „Ďakujem všetkým zapojeným zložkám za fantastickú profesionálnu prácu. Slovensko stojí na správnej strane a týmto gestom sme sa ako krajina zapísali veľkými písmenami do moderných svetových dejín, ktoré hovoria o včasnej pomoci, úprimnej solidarite a veľkosti národa,” uviedol minister obrany Jaroslav Naď.

V priebehu nasledujúcich týždňov budú Ukrajine odovzdané aj ostatné lietadlá, z operačných dôvodov však nebude ministerstvo obrany poskytovať žiadne ďalšie konkrétnosti. Ich presun bude potvrdený ihneď po bezpečnom odovzdaní ukrajinskej strane tak, ako v tomto prípade.

Slovenská vláda minulý týždeň schválila odovzdanie 13 stíhačiek MiG-29 Ukrajine. Tri z nich sú staré stroje bez motorov, ktoré poslúžia len ako zdroj náhradných dielov. Desať lietadiel je v modernizovanej verzii MiG-29 AS. Tých sme mali dokopy jedenásť, no jeden dvojmiestny stroj ostane na Slovensku a bude premiestnený do múzea v Piešťanoch.

Okrem MiG-ov dodáme Ukrajine aj dve batérie protivzdušného systému 2K12 KUB zo 60. rokov. Tento systém na pásovom podvozku nesie tri rakety, ktoré majú dosah 24 km do diaľky a 14 km do výšky. Spolu s nimi dodáme aj 200 rakiet. Od Európskej únie dostaneme 200 miliónov eur za poskytnutie stíhačiek a 50 miliónov eur za systémy KUB. Spojené štáty nám zas poskytnú 12 bojových vrtuľníkov AH-1Z Viper s výzbrojou, náhradnými dielmi a výcvikom pilotov a pozemného personálu. Hodnota takéhoto balíčka je viac ako miliarda dolárov, my zaň zaplatíme zhruba tretinu.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky