Z Ruska smerujú na Ukrajinu aj staré tanky T-54 a T-55

Zdroj foto: Twitter
Zdroj foto: Twitter

Na sociálnych sieťach sa dnes objavili viaceré zábery vlakov, ktoré zvážajú staré tanky z ruského Ďalekého východu smerom na Ukrajinu. Na vagónoch boli identifikované najmä stroje T-55, ale aj niekoľko T-54. Ide o tanky, ktoré sa vyrábali v rokoch 1946 až 1983.

T-54 a T-55 sú príbuzné tanky, ktorých vzniklo najviac v histórii. Vyrobili ich okolo sto tisíc. Žiaden div, že sa ich na území Ruska ešte nachádza pomerne veľa, hoci už boli dávno vyradené z výzbroje. Hrúbka panciera dosahuje 205 mm na čele veže, ostatné časti tanku sú chránené slabšie. Výzbroj tvorí kanón kalibru 100 mm. To všetko sú parametre, ktoré v dnešnej dobe už nestačia. Tieto stroje navyše nemajú moderný zameriavací systém, používajú len optiku ako v druhej svetovej vojne. Chýba im aj stabilizátor hlavne, diaľkomer či balistický počítač.

Napriek tomu ich Rusko zrejme plánuje nasadiť do boja. Na čo iné by ich totiž presúvalo po krajine? Ukrajina už predtým dostala tanky tohto typu zo Slovinska, išlo však o výrazne modernizovaný model M-55Ss novým kanónom kalibru 105 mm, prídavným pancierom a modernými senzormi a elektronikou. Napriek tomu nie sú správy o ich nasadení do boja a Ukrajina ich zrejme drží v druhej línii. O tom sa hovorilo aj pri nasadení ruských tankov T-62 – že ich budú držať v druhej línii. To sa však nestalo, T-62 išli do boja a najmenej 73 ich bolo už vyradených. Ide o straty zdokumentované fotograficky na serveri Oryx.

Dá sa teda predpokladať, že aj staručké T-54 a T-55 čaká nasadenie. Môžu poslúžiť v úlohe samohybného delostrelectva. Podľa britskej BBC však môžu byť nasadené aj na priamu podporu pechoty ako iné tanky. Dôvodom je to, že ruská armáda má čoraz viac mobilizovaných záložníkov, ktorých pri krátkom výcviku nevie naučiť ovládať novšie tanky, no staršie a jednoduchšie T-55 by zvládli.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi