EÚ bude spoločne vyrábať delostreleckú muníciu pre Ukrajinu

Zdroj foto: USMC
Zdroj foto: USMC

Viac ako tucet krajín Európskej únie dodá Ukrajine v priebehu roka najmenej milión kusov delostreleckej munície. Na pláne, ktorého hodnota je 2 miliardy eur, sa dohodli v pondelok v Bruseli.

Ukrajina predtým oznámila EÚ, že na zastavenie ruského postupu a spustenie protiofenzívy potrebuje 350 000 delostreleckých granátov mesačne. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba preto rozhodnutie únie privítal. „Presne to, čo je treba. Urýchlené dodávky a udržateľná spoločná výroba. Toto zmení pravidlá hry,“ uviedol Kuleba.

Dohodu uzavrelo 17 členských štátov EÚ a Nórsko. Ide konkrétne o Belgicko, Cyprus, Česko, Chorvátsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Luxembursko, Maltu, Nemecko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko a Švédsko. Ďalšie krajiny prejavili záujem o pripojenie neskôr. Maďarsko, ktoré odmieta poskytovať vojenskú pomoc Ukrajine, sa zdržalo, ale uviedlo, že nebude brániť ostatným štátom v dodávkach munície.

Plán je rozdelený na niekoľko častí. Do mája by mali zúčastnené štáty dodať Ukrajine muníciu zo svojich skladových zásob za miliardu eur. V druhej časti by spoločne objednali výrobu najžiadanejších granátov kalibru 155 mm za ďalšiu miliardu eur. EÚ dúfa, že spoločná objednávka bude pre európske zbrojárske firmy dostatočným dôvodom na zvýšenie produkcie. Plán by potom pokračoval v ďalších siedmich rokoch spoločnými objednávkami aj ďalších druhov delostreleckej munície. Vojna na Ukrajine totiž ukázala, že viaceré štáty majú v skladoch kritický nedostatok granátov.

Ukrajinu zásobujú aj ďalšie štáty. USA schválili ďalší balíček pomoci za 350 miliónov dolárov, ktorý obsahuje najmä muníciu pre raketomety HIMARS a húfnice.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky