Pri hasení požiaru v Banskej Štiavnici pomáhali aj naši vojaci

Zdroj foto: OS SR
Zdroj foto: OS SR

Schopnosti Mnohonárodnej bojovej skupiny NATO aj príslušníkov Ozbrojených síl SR preverovalo v týchto dňoch na Lešti cvičenie Slovenský štít 2023. Žiaľ, nastala situácia, kedy bolo potrebné nasadiť našich vojakov a vojenských hasičov z tohto cvičenia aj v reálnej situácii.

Dnes ráno sa začal v Banskej Štiavnici šíriť požiar z budovy v centre mesta, v ktorej sídli známa Banka lásky. Silný vietor v hustej historickej zástavbe spôsoboval rýchle šírenie požiaru aj na ďalšie objekty. Do večera zhoreli strechy siedmich budov.

Boj s plameňmi sprevádzalo aj obrovské úsilie dobrovoľníkov, ktorí vynášali cenné zbierky z ohrozených budov Banského archívu a Galérie J. Kollára. Svoje pôsobenie na cvičení Slovenský štít prerušilo aj 86 profesionálnych vojakov a spolu s vojenskými hasičmi z leteckej základne Sliač boli vyslaní do Banskej Štiavnice. Zabezpečovali miesto plnenia a dodávanie hasiacej látky na miesto požiaru, vynášali dokumenty z archívu a kultúrne pamiatky z Banského múzea. V neposlednom rade pomáhali Policajnému zboru regulovať dopravu.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky