Slovensko poskytne Ukrajine 13 stíhačiek MiG-29

Zdroj foto: natoarmy.sk
Zdroj foto: natoarmy.sk

Slovenská vláda jednohlasne schválila medzinárodnú dohodu, ktorá umožní darovanie stíhačiek MiG-29 Ukrajine. Urobila tak deň po tom, čo rovnaký krok avizovalo Poľsko. Ozbrojené sily SR nevyužívajú stroje MiG-29 od septembra minulého roka, a preto ich darovanie podľa náčelníka generálneho štábu Daniela Zmeka nijak neohrozí našu obranyschopnosť.

Slovensko používalo 11 lietadiel modernizovaných na štandard MiG-29 AS. Z nich odovzdáme Ukrajine desať, jeden stroj v dvojmiestnej verzii si ponecháme pre vojenské múzeum v Piešťanoch. Okrem toho pošleme na Ukrajinu aj tri stroje, ktoré neboli modernizované a posledných 15 rokov sa nepoužívali. Tieto tri sú vhodné len ako zdroj náhradných dielov. Ku stíhačkám pridáme aj dve batérie protilietadlového systému Kub a 200 rakiet. Všetka technika je ešte na Slovensku, detaily jej presunu neboli z bezpečnostných dôvodov zverejnené.

Výmenou za MiG-y dostane Slovensko 200 miliónov eur od Európskej únie a vojenskú techniku za 700 miliónov eur od USA. Celková suma 900 miliónov eur tak výrazne prevyšuje hodnotu MiG-ov. Pre Ukrajinu však ide stále o vítanú pomoc. Jej piloti a pozemný personál sú na túto techniku zvyknutí. Slovenské a poľské lietadlá sú vo verzii 9.12, kým Ukrajina používa verziu 9.13. Tá sa vizuálne líši väčším hrbom za kabínou pilota, ktorý obsahuje dodatočné nádrže paliva a elektronické vybavenie. Letové vlastnosti a ovládanie sú však rovnaké.

Ukrajinci používajú tieto stíhačky na ničenie striel s plochou dráhou letu a kamikadze dronov, ktorými Rusko útočí na ukrajinskú civilnú infraštruktúru. Ukrajinské MiG-y tiež odpaľujú americké rakety HARM určené na ničenie nepriateľských radarov.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi