Poľsko dodá Ukrajine stíhačky MiG-29

Zdroj foto: Julian Herzog
Zdroj foto: Julian Herzog

Poľsko v najbližších dňoch odovzdá Ukrajine štyri nadzvukové stíhačky MiG-29. Oznámil to poľský prezident Andrzej Duda. Stíhačky sú schopné prevádzky a po údržbe a opravách ich budú nasledovať ďalšie.

Poľsko má v súčasnosti vo výzbroji 29 lietadiel tohto typu. Nie je známe, koľko z nich je schopných prevádzky. V minulosti ich mali Poliaci viac. Časť získali ešte zo ZSSR, potom kúpili alebo vymenili aj stíhačky z Nemecka (pochádzajúce z výzbroje NDR) a z Česka. Vlani Varšava objednala juhokórejské nadzvukové lietadlá FA-50, ktoré staré stroje MiG-29 nahradia. Výcvik poľských pilotov na FA-50 sa už začal.

O odovzdaní poľských MiG-ov Ukrajine hovoril už predtým poľský premiér Mateusz Morawiecki. S Poľskom koordinuje svoj postup aj Slovensko, no naša vláda o dodaní stíhačiek ešte nerozhodla. K dispozícii máme 11 strojov upravených na štandard MiG-29AS, z nich je časť neschopná prevádzky. Tie by sme poskytli na náhradné diely. Slovenské stíhačky boli uzemnené na začiatku septembra minulého roka a odvtedy chránia naše nebo lietadlá susedných krajín až do príchodu nových F-16. Za odovzdanie nepoužívaných MiG-ov Ukrajine by sme mali dostať 200 miliónov eur od EÚ a novú techniku za 700 miliónov eur od USA.

Zároveň by nešlo o prvú dodávku prúdových vojenských lietadiel pre Ukrajinu od začiatku ruskej agresie, ako sa občas mylne uvádza. USA dodali okolo 20 kusov MiG-29, ktoré predtým kúpili od Moldavska. Tieto boli neschopné letu a poslúžili ako zdroj náhradných dielov, v ďaka ktorým Ukrajina sprevádzkovala svoje stroje. Z Bulharska prišlo, takisto cez prostredníka, 14 bitevných lietadiel Su-25. Ďalšie štyri stroje Su-25 boli dodané zo Severného Macedónska.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky