Pentagon zverejnil video zrážky ruskej stíhačky s americkým dronom

Zdroj foto: USAF
Zdroj foto: USAF

Klamali, keď tvrdili, že na Ukrajinu nezaútočia. Klamali aj vtedy, keď svoje obyvateľstvo upokojovali, že žiadna mobilizácia nebude. Asi nikoho neprekvapí, že Rusi klamali aj pri svojom opise stretnutia stíhačiek Su-27 s americkým dronom MQ-9 Reaper nad Čiernym morom.

Ruská verzia bola, že ku žiadnemu kontaktu nedošlo a dron sa zrútil v dôsledku toho, že prudko manévroval. Klamali aj napriek tomu, že museli predpokladať, že Američania majú incident zaznamenaný kamerou dronu. A tak sa aj stalo. Pentagon dnes zverejnil zábery, z ktorých je jasné, že jediný, kto prudko manévroval, boli ruské stíhačky a že dron mal po náraze poškodenú vrtuľu.

Celá konfrontácia trvala 30-40 minút, Pentagon zverejnil len približne 40 sekúnd toho najdôležitejšieho zo záveru incidentu. Najprv je vidieť, že ruská stíhačka sa prirúti zozadu zdola, preletí tesne ponad dronom a vypúšťa pri tom palivo. MQ-9 Reaper však pokračuje vo svojom lete nezmeneným smerom a v rovnakej výške. Následne podnikne ruská stíhačka druhý nálet, opäť spojený s vypúšťaním paliva. Tentoraz to však pilot zle odhadne a príliš sa priblíži. V momente kontaktu na chvíľu vypadne signál. Keď opäť naskočí, je vidieť, že jeden z listov vrtule je zdeformovaný a useknutý. To bol dôvod, pre ktorý dron nemohol pokračovať v lete a operátori ho naviedli do mora.

Pripomeňme, že k incidentu došlo v medzinárodnom priestore. Hoci blízke nálety na dron boli jednoznačne úmyselné, USA považujú zrážku za nehodu. V opačnom prípade by to bol totiž priamy útok na vojenské zariadenie Spojených štátov, so všetkými dôsledkami, ktoré ruskí piloti ani ich nadriadení očividne nedomysleli.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky