Klamali, keď tvrdili, že na Ukrajinu nezaútočia. Klamali aj vtedy, keď svoje obyvateľstvo upokojovali, že žiadna mobilizácia nebude. Asi nikoho neprekvapí, že Rusi klamali aj pri svojom opise stretnutia stíhačiek Su-27 s americkým dronom MQ-9 Reaper nad Čiernym morom.
Ruská verzia bola, že ku žiadnemu kontaktu nedošlo a dron sa zrútil v dôsledku toho, že prudko manévroval. Klamali aj napriek tomu, že museli predpokladať, že Američania majú incident zaznamenaný kamerou dronu. A tak sa aj stalo. Pentagon dnes zverejnil zábery, z ktorých je jasné, že jediný, kto prudko manévroval, boli ruské stíhačky a že dron mal po náraze poškodenú vrtuľu.
Celá konfrontácia trvala 30-40 minút, Pentagon zverejnil len približne 40 sekúnd toho najdôležitejšieho zo záveru incidentu. Najprv je vidieť, že ruská stíhačka sa prirúti zozadu zdola, preletí tesne ponad dronom a vypúšťa pri tom palivo. MQ-9 Reaper však pokračuje vo svojom lete nezmeneným smerom a v rovnakej výške. Následne podnikne ruská stíhačka druhý nálet, opäť spojený s vypúšťaním paliva. Tentoraz to však pilot zle odhadne a príliš sa priblíži. V momente kontaktu na chvíľu vypadne signál. Keď opäť naskočí, je vidieť, že jeden z listov vrtule je zdeformovaný a useknutý. To bol dôvod, pre ktorý dron nemohol pokračovať v lete a operátori ho naviedli do mora.
Pripomeňme, že k incidentu došlo v medzinárodnom priestore. Hoci blízke nálety na dron boli jednoznačne úmyselné, USA považujú zrážku za nehodu. V opačnom prípade by to bol totiž priamy útok na vojenské zariadenie Spojených štátov, so všetkými dôsledkami, ktoré ruskí piloti ani ich nadriadení očividne nedomysleli.