Rusko sa pokúsi vyzdvihnúť trosky amerického dronu

Zdroj foto: USAF
Zdroj foto: USAF

Tajomník ruskej bezpečnostnej rady Patrušev v stredu vyhlásil, že Moskva sa pokúša nájsť a vyzdvihnúť trosky amerického dronu MQ-9 Reaper, ktorý sa v utorok zrútil do Čierneho mora po stretnutí s dvojicou stíhačiek Su-27.

„Neviem, či sa nám podarí vyzdvihnúť ho alebo nie. Ale treba sa o to pokúsiť,“ povedal Patrušev. Americký kontraadmirál vo výslužbe John Kirby, ktorý pôsobí v Národnej bezpečnostnej rade v Bielom dome, uviedol, že aj USA sa snažia trosky dronu získať. Podľa neho to nebude jednoduché, pretože sa nachádza vo veľkej hĺbke.

Presné miesto, kde k incidentu došlo, nezverejnila ani jedna strana. Objavili sa však správy, že sa tak stalo 60 km juhozápadne od Sevastopoľa na okupovanom Kryme. Američania tvrdia, že incident trval 30 až 40 minút. Dvojica stíhačiek Su-27 sa k ich dronu v medzinárodnom priestore za ten čas nebezpečne priblížila až 19-krát. Pri troch-štyroch posledných preletoch na dron vypúšťali aj palivo. Napokon do neho jedna stíhačka narazila zozadu a zničila mu vrtuľu. Dron nebol ďalej schopný letu a operátor ho naviedol do vody.

Washington si predvolal ruského veľvyslanca Antonova, ktorý neskôr novinárom povedal, že išlo o americkú provokáciu. Zaujímavé je, že viackrát zdôraznil, že ruské stíhačky nepoužili palubné zbrane –  pritom z toho ich nikto neobviňoval. A hoci Moskva oficiálne tvrdí, že za incident nie je nijak zodpovedná, ruské sociálne siete chvália pilota Su-27 za to, že spôsobil pád amerického dronu. Dostal za to odmenu milión rubľov (12 500 eur) a nové topánky a kombinézu.

Ku kontaktom ruských a západných lietadiel dochádza pravidelne. Rusov viackrát obvinili z toho, že sa pohybujú nezodpovedne blízko. K poškodeniu a pádu stroja niektorej zo strán však v posledných rokoch nedošlo – až teraz. Incident by bol omnoho závažnejší, ak by pri ňom došlo ku stratám na životoch – čo sa našťastie nestalo.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi