Austrália získa jadrové ponorky

Zdroj foto: US Navy
Zdroj foto: US Navy

Obranný pakt Aukus založili Austrália, Británia a USA v roku 2021. Jeho cieľom je vyvážiť vplyv Číny v Indo-pacifickom regióne. Lídri všetkých troch krajín sa dnes stretli, aby dohodli detaily ďalšieho postupu.

Stretnutie amerického prezidenta Joe Bidena, britského premiéra Rishiho Sunaka a austrálskeho premiéra Anthonyho Albaneseho sa konalo na námornej základni v San Diegu. Symbolickým pozadím bola jadrová ponorka triedy Virginia USS Missouri. Joe Biden totiž potvrdil, že USA dodajú Austrálii tri ponorky triedy Virginia. V prípade potreby sa ich počet zvýši na päť.

„Chcem zdôrazniť od samého začiatku, že tieto ponorky nie sú jadrovo vyzbrojené, ale jadrovo poháňané. Austrália je hrdým štátom bez jadrových zbraní a je pevne rozhodnutá ním aj ostať,“ vyhlásil Biden. Ponorky triedy Virginia nesú štyri torpédomety a 12 odpaľovacích šácht pre strely s plochou dráhou letu Tomahawk.

Austrálsky premiér Albanese dodal, že spomínané tri plavidlá dodajú na začiatku budúceho desaťročia. Bude to len druhýkrát v histórii, čo USA budú s niekým zdieľať svoju technológiu jadrového pohonu. Prvýkrát to bolo v roku 1958 s Britániou. Austrália sa teraz stane len siedmym štátom na svete, ktorý má vo výzbroji nukleárne ponorky.

Dodaním ponoriek triedy Virginia sa však spolupráca iba začína. Jej cieľom je vyvinúť úplne novú triedu Aukus, ktorá bude kombinovať britský dizajn s najnovšími americkými technológiami. Stavať ich budú v Austrálii, ale reaktory budú napríklad od britskej firmy Rolls-Royce. „Bude to austrálska schopnosť, obsluhovaná austrálskym námorníctvom, udržiavaná austrálskymi robotníkmi v austrálskych lodeniciach. Práce sa začnú ešte v tomto desaťročí,“ vyhlásil Albanese. Potvrdil tiež, že v USA už prebieha výcvik austrálskych námorníkov na jadrové ponorky. Tie majú oproti tým s konvenčným pohonom výhodu v tom, že sú tichšie a je ťažšie zachytiť ich prítomnosť. Majú tiež prakticky neobmedzený dosah. Aj trieda Aukus bude síce mať jadrový pohon, ale ponesie iba konvenčnú výzbroj.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky