Počas raketového útoku na Ukrajinu bola ohrozená aj Záporožská jadrová elektráreň

Zdroj foto: Russian Defense Ministry Press Service
Zdroj foto: Russian Defense Ministry Press Service

Po dlhšej prestávke dnes Rusko opäť zaútočilo raketami z lodí a lietadiel na ukrajinskú energetickú infraštruktúru. Ohrozená bola aj Záporožská jadrová elektráreň. Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Rafael Grossi to označil za niečo neuveriteľné.

Letecký poplach vyhlásili o 02.20 ráno miestneho času. Útoky pokračovali vo viacerých vlnách niekoľko hodín a mierili na celé územie Ukrajiny. Explózie hlásili z Odesy, Chersonu, Mykolajiva, Dnipra, Kryvého Rohu, Vinnycje, Kyjeva, Charkova, Žitomiru, Ivano-Frankivska i Ľvova. Rusko na útok použilo 15 bombardérov Tu-95. Sedem bombardérov Tu-22 a tri vojnové lode. Tie dokopy vypustili 81 rakiet a striel s plochou dráhou letu. Okrem nich použili na útok aj osem kamikadze dronov. Ukrajinská protivzdušná obrana zostrelila 34 striel s plochou dráhou letu a štyri drony.

Zasiahnuté a poškodené boli tri tepelné elektrárne a niekoľko menších objektov. V Ľvovskej oblasti dopadla raketa do obytnej štvrte a zabila najmenej päť civilistov. Počas raketového útoku došlo k výbuchom aj v okolí Záporožskej jadrovej elektrárne. Bolo prerušené elektrické vedenie, ktoré do nej vedie. Elektráreň potrebuje energiu zvonka na chladenie svojich reaktorov. V dôsledku prerušenia prúdu boli dva fungujúce reaktory vypnuté a zaplo sa 18 dieselových generátorov na chladenie. Technici pracovali 12 hodín, kým elektrické vedenie do elektrárne obnovili.

Rusi obsadili Záporožskú jadrovú elektráreň už pred rokom. Tá je so šiestimi reaktormi najväčšia v Európe. Rusi rozmiestnili v jej areáli vojakov a vojenskú techniku, čo je v rozpore s medzinárodným právom. Už mesiace dochádza v okolí elektrárne k pravidelnému ostreľovaniu a obe strany sa navzájom obviňujú z provokácie. MAAE sa už niekoľko mesiacov snaží vyrokovať stiahnutie vojakov z jej okolia, ale zatiaľ neúspešne. Riaditeľ agentúry Rafael Grossi pripomenul, že od začiatku vojny sa dieselové generátory na núdzové chladenie reaktorov museli zapnúť už šiesty krát, čo je podľa neho „absolútne neuveriteľné“. Dodal, že to dokazuje, aká zraniteľná je elektráreň a aká strašne nebezpečná situácia tam panuje.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky