Počas raketového útoku na Ukrajinu bola ohrozená aj Záporožská jadrová elektráreň

Zdroj foto: Russian Defense Ministry Press Service
Zdroj foto: Russian Defense Ministry Press Service

Po dlhšej prestávke dnes Rusko opäť zaútočilo raketami z lodí a lietadiel na ukrajinskú energetickú infraštruktúru. Ohrozená bola aj Záporožská jadrová elektráreň. Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Rafael Grossi to označil za niečo neuveriteľné.

Letecký poplach vyhlásili o 02.20 ráno miestneho času. Útoky pokračovali vo viacerých vlnách niekoľko hodín a mierili na celé územie Ukrajiny. Explózie hlásili z Odesy, Chersonu, Mykolajiva, Dnipra, Kryvého Rohu, Vinnycje, Kyjeva, Charkova, Žitomiru, Ivano-Frankivska i Ľvova. Rusko na útok použilo 15 bombardérov Tu-95. Sedem bombardérov Tu-22 a tri vojnové lode. Tie dokopy vypustili 81 rakiet a striel s plochou dráhou letu. Okrem nich použili na útok aj osem kamikadze dronov. Ukrajinská protivzdušná obrana zostrelila 34 striel s plochou dráhou letu a štyri drony.

Zasiahnuté a poškodené boli tri tepelné elektrárne a niekoľko menších objektov. V Ľvovskej oblasti dopadla raketa do obytnej štvrte a zabila najmenej päť civilistov. Počas raketového útoku došlo k výbuchom aj v okolí Záporožskej jadrovej elektrárne. Bolo prerušené elektrické vedenie, ktoré do nej vedie. Elektráreň potrebuje energiu zvonka na chladenie svojich reaktorov. V dôsledku prerušenia prúdu boli dva fungujúce reaktory vypnuté a zaplo sa 18 dieselových generátorov na chladenie. Technici pracovali 12 hodín, kým elektrické vedenie do elektrárne obnovili.

Rusi obsadili Záporožskú jadrovú elektráreň už pred rokom. Tá je so šiestimi reaktormi najväčšia v Európe. Rusi rozmiestnili v jej areáli vojakov a vojenskú techniku, čo je v rozpore s medzinárodným právom. Už mesiace dochádza v okolí elektrárne k pravidelnému ostreľovaniu a obe strany sa navzájom obviňujú z provokácie. MAAE sa už niekoľko mesiacov snaží vyrokovať stiahnutie vojakov z jej okolia, ale zatiaľ neúspešne. Riaditeľ agentúry Rafael Grossi pripomenul, že od začiatku vojny sa dieselové generátory na núdzové chladenie reaktorov museli zapnúť už šiesty krát, čo je podľa neho „absolútne neuveriteľné“. Dodal, že to dokazuje, aká zraniteľná je elektráreň a aká strašne nebezpečná situácia tam panuje.

7. decembra 2024

Anketa Vojenský čin roka má svojich víťazov

5. decembra 2024

Ministerstvo obrany plánuje veľké nákupy

3. decembra 2024

Cyprus poškuľuje po členstve v NATO

2. decembra 2024

Nórske stíhačky F-35 budú chrániť poľský Rzeszów

28. novembra 2024

Grécko dá protivzdušné systémy Arménsku a nie Ukrajine. Prečo sa tak rozhodlo?

26. novembra 2024

Rumunsko sa zaviazalo kúpiť 32 stíhačiek F-35