Rusi popravili neozbrojeného zajatca

Zdroj foto: Twitter
Zdroj foto: Twitter

Ukrajina má nový silný symbol vzdoru. Je ním zajatý vojak, ktorého Rusi popravili po tom, čo povedal slová: „Sláva Ukrajine!“ Spáchali tak ďalší vojnový zločin a ešte ho pri tom zaznamenali na video.

Na záberoch je vidno muža v ukrajinskej uniforme, ktorý stojí v plytkej jame. Tá je čerstvo vykopaná. Môže to byť hrob, ktorý ho prinútili vykopať. Vojak fajčí cigaretu, pozrie sa do kamery a povie: „Sláva Ukrajine!“ Vzápätí ho zasiahnu desiatky guliek z automatických zbraní. Mŕtvy muž sa zvalí na zem a ruský hlas kričí, aby zdochol a vulgárne mu nadáva.

Video sa objavilo na sociálnych sieťach v pondelok večer. Ukrajinské ozbrojené sily v utorok predbežne identifikovali zavraždeného neozbrojeného zajatca. Bol to Tymofij Mykolajovyč Šadura, ktorý sa narodil v januári 1982. Bol príslušníkom 30. samostatnej mechanizovanej brigády ukrajinských ozbrojených síl. Bojoval severne od Bachmutu a bol nezvestný od 3. februára.

Toto sa však nepotvrdilo. Vojak bol neskôr identifikovaný ako Oleksandr Macjevskyj zo 163. práporu 119. brigády Teritoriálnej obrany z Černihivskej oblasti. Spoznali ho spolubojovníci. Macjevskij sa narodil v roku 1980, žil v Nižyne a nemal predtým žiadne vojenské skúsenosti, no po ruskom útoku vlani 24. februára sa dobrovoľne prihlásil do Teritoriálnej obrany. V novembri jeho jednotku preložili k Bachmutu. Jeho posledný boj prišiel 30. decembra, keď spolu s piatimi ďalšími vojakmi bránil pozíciu na krídle jeho jednotky. Ich postavenie bolo odrezané a nepriateľ ho obsadil. V rámci výmeny tiel padlých vojakov bolo 14. februára vrátané aj jeho telo spolu s ďalšími dvomi vojakmi, ktorí sa bránili s ním. Osud zvyšných spolubojovníkov nie je známy. Rany na Macjevského telo zodpovedali tomu, čo bolo vidno na videu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sľúbil, že vrahov vypátrajú. „Chcem, aby sme všetci jednotne odpovedali na jeho slová. Sláva hrdinovi. Sláva hrdinom. Sláva Ukrajine!“ napísal Zelenskyj. „Zastrelenie neozbrojeného väzňa je cynické a drzé ignorovanie noriem medzinárodného humanitárneho práva a vojnových zvykov. To robia bezcenní vrahovia, nie vojaci. Ruskí okupanti opäť ukázali, že ich hlavným cieľom na Ukrajine je brutálne vyhladzovanie Ukrajincov,“ uviedol ukrajinský generálny štáb. Kyjev eviduje už viac ako 80-tisíc vojnových zločinov, ktoré spáchali ruskí okupanti.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky