Reakcie na čínsky mierový plán

Zdroj foto: Facebook / Volodymyr Zelenskyj
Zdroj foto: Facebook / Volodymyr Zelenskyj

Ukrajina predstavila svoj 10-bodový mierový plán už dávnejšie. Jeho základom je stiahnutie ruských vojsk za medzinárodne uznané hranice. Tento plán teraz podporili aj traja najvyšší činitelia SR – prezidentka Zuzana Čaputová, predseda parlamentu Boris Kollár a premiér Eduard Heger.

V deň výročia vpádu ruských okupačných vojsk zverejnila svoj vlastný 12-bodový plán na dosiahnutie mieru aj Čína. Tá sa snaží prezentovať ako neutrálna, no doposiaľ ruskú inváziu neodsúdila a aj jej mierový plán pôsobí výhodnejšie pre Rusko. Je v ňom napríklad dôraz na ukončenie sankcií. Západ pritom jasne deklaroval ešte pred vojnou, že ich zavedie v prípade ruskej agresie a Moskva zaútočila aj napriek tomu. Ich odvolanie je jasne podmienené odchodom okupantov z ukrajinského územia. Podmienky na zrušenie sankcií sú teda od začiatku jasne dané. Je to Rusko, ktoré si zvolilo túto cestu a ono ju musí ukončiť.

Západ reagoval na čínsky plán vlažne. ,,Nevidel somv pláne nič, čo by naznačovalo, že by to bolo výhodné aj pre niekoho iného ako pre Rusko,“ povedal americký prezident Joe Biden. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyhlásil, že ,, plán Pekingu nie je veľmi dôveryhodný“, pretože Čína ,,doteraz nebola schopná odsúdiť ilegálnu inváziu na Ukrajinu“.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na čínsky plán reagoval slovami, že sa o ňomveľmi rád osobne porozpráva s čínskym prezidentom. Peking zatiaľ na túto výzvu na stretnutie oficiálne nereagoval. Podľa Zelenského je tento plán skôr súborom myšlienok ako konkrétnych krokov. Vyzýva síce na rešpektovanie územnej celistvosti všetkých štátov, ale nehovorí nič o odsune ruských vojsk. Preto sa chce s čínskou stranou porozprávať o konkrétnych krokoch na dosiahnutie mieru. Vyjadril tiež nádej, že Čína nezačne dodávať zbrane Rusku, čo by bolo porušením jej deklarovanej neutrality.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi