Rusko pozastavilo poslednú jadrovú dohodu s USA

Zdroj foto: Kremlin Pool
Zdroj foto: Kremlin Pool

Putin oznámil pozastavenie ruskej účasti na dohode Nový START o obmedzení jadrových zbraní. Je to pritom posledná zmluva o jadrových zbraní, ktorá medzi USA a Ruskom existovala. Oznámenie urobil Putin vo svojom prejave o stave Ruska.

Dohoda obmedzovala počty jadrových hlavíc oboch krajín a umožňovala ich vzájomnú inšpekciu. Washington prijal ruské rozhodnutie s ľútosťou, no upozornil, že Moskva zmluvu už dlhšie porušovala a inšpekcie na svojom území nepovoľovala.

Otázkou je, aké kroky budú teraz nasledovať. Ruské ministerstvo zahraničia uviedlo, že aj napriek pozastaveniu platnosti dohody bude naďalej dodržiavať počty hlavíc tak, ako ich stanovila zmluva Nový START. Rusko je tiež pripravené začať nové jadrové testy, ale len v prípade, že tak urobia aj USA.

Putinova reč trvala dve hodiny a toto bolo jej najdôležitejšou časťou. Väčšinu zvyšnej časti prejavu tvorilo opakovanie klamstiev ruskej propagandy z predchádzajúceho roka o ruských dôvodoch útoku na Ukrajinu. Zhromaždení účastníci mu síce pravidelne tlieskali, na záberoch však bolo vidno, že mnohým sa počas dlhého prejavu drieme.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky