Americký prezident Joe Biden navštívil Ukrajinu

Zdroj foto: Facebook / Volodymyr Zelenskyj
Zdroj foto: Facebook / Volodymyr Zelenskyj

Prezident USA Joe Biden priniesol obrovskú morálnu vzpruhu pre Ukrajinu. Prekvapujúco ju navštívil presne deväť rokov po tom, čo Rusko v roku 2014 začalo skrytú agresiu na Kryme a na východe krajiny a len pár dní pred prvým výročím pokusu o úplné ovládnutie celej Ukrajiny.

Biden predtým navštívil Ukrajinu šesťkrát vo funkcii viceprezidenta za vlády prezidenta Baracka Obamu. „Vedel som, že sa vrátim,“ začal svoj príhovor. „Putin si myslel, že Ukrajina je slabá a Západ rozdelený. Rátal s tým, že nebudeme držať pri sebe. Rátal s neschopnosťou držať NATO jednotné. Rátal s tým, že nedokážeme presvedčiť ďalších, aby sa postavili na stranu Ukrajiny. Rátal s tým, že dokáže vydržať dlhšie ako my. Nemyslím si, že si to myslí aj teraz. Totálne sa mýlil,“ vyhlásil prezident USA.

Joe Biden pri tom urobil niečo, na čo si jeho predchodcovia netrúfli. Vybral sa do aktívnej vojnovej zóny, ktorú nemá pod kontrolou armáda USA. Návšteva sa podľa amerických zdrojov pripravovala mesiace, no definitívne rozhodnutie padlo až v piatok. Oficiálne mal byť Biden dnes počas dňa ešte v USA a až večer mal odcestovať na plánovanú cestu do Poľska. O tom, že navštívi Ukrajinu sa verejnosť dozvedela až po jeho príchode. V Kyjeve zotrval päť hodín a potom odišiel do Varšavy. Okrem rokovaní s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským položil veniec k pamätníku padlým obrancom Ukrajiny.

Zelenskyj orokovaniach s Bidenom povedal, že boli veľmi plodné. Prezident USA ho informoval o ďalšej vojenskej pomoci. Zajtra by mal oznámiť detailnejšie zloženie nového balíka za pol miliardy dolárov, ktorý by mal obsahovať muníciu pre delá a raketomety, protitankové zbrane i radary pre protivzdušnú obranu. „Je to najdôležitejšia návšteva v celej histórii ukrajinsko-amerických vzťahov,“ povedal Zelenskyj. Už len to, že ich prezident USA prišiel uistiť o pretrvávajúcej podpore do hlavného mesta štátu, ktorý je vo vojne, je pre Ukrajincov veľmi silným gestom.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky