Aké uplatnenie môžu mať staršie tanky Leopard 1?

Zdroj foto: Wikipedia / Flashpoint
Zdroj foto: Wikipedia / Flashpoint

V posledných týždňoch sa veľa hovorí o dodávkach tankov Leopard 2 Ukrajine. Cvičia sa na ne ukrajinskí tankisti a už v priebehu pár týždňov by malo byť dodaných prvých 48 kusov. V ich tieni ostávajú staršie tanky Leopard 1, ktorých by mala Ukrajina dostať omnoho viac.

Holandsko, Nemecko a Dánsko oznámili, že darujú Ukrajine minimálne 100 tankov Leopard 1. Postupne ich však môže byť ešte viac. Len v Nemecku je v skladoch firiem Rheinmetall a FFG k dispozícii 187 kusov týchto obrnencov. Belgická vláda medzitým rokuje s inou súkromnou firmou o nákupe ďalších 50 tankov, čo by ich celkový počet zvýšilo na 237.

Ukrajina však má eminentný záujem o moderné tanky. Leopard 1 však má 60 rokov a súčasným ruským tankom T-72, T-80 a T-90 sa v rovnocenných podmienkach nemôže postaviť. Má pre takéto stroje Ukrajina využitie? Odpoveď je áno – a to aj napriek všetkým nedostatkom, ku ktorým treba zarátať aj ďalšiu záťaž pre logistiku, čo sa týka dodávok munície a náhradných dielov. Frontová línia na Ukrajine je dlhá a menej exponované úseky môžu pokryť aj staršie tanky. Na tento účel nasadilo Rusko na Ukrajine aj staré tanky T-62, ktoré už boli vyradené a bolo ich treba vytiahnuť zo skladov. Leopard 1 pritom T-62 v niektorých ohľadoch prekonáva.

Tanky Leopard 1 vstúpili do služby v roku 1965. V tom čase nekládla armáda ani dizajnéri dôraz na pancierovú ochranu, ale na mobilitu a palebnú silu. V základnej verzii tak má tento tank maximálnu hrúbku panciera iba 7 cm ocele. Všetky tanky pre Ukrajinu sú však vo verzii Leopard 1A5, ktorá sa prvýkrát objavila v roku 1987 a má viacero vylepšení. Pancier je doplnený panelmi zvyšujúcimi ochranu proti priepalným zbraniam, napríklad RPG. Je možné, že ukrajinskí technici na tieto stroje po dodaní doplnia aj schránky s reaktívnym pancierom.

Leopard 1A5 dostal tiež novú vežu s muníciou uloženou oddelene v jej zadnej časti. Pri predchádzajúcich verziách bola munícia uložená v korbe. Toto nové riešenie zvyšuje šancu posádky na prežitie pri zásahu tanku. Pre kanón kalibru 105 mm bolo v tej dobe tiež vyvinutých niekoľko druhov novej munície vrátane úplne novej podkalibernej priebojnej strely.. Veľkou zmenou pri modernizácii bol systém riadenia paľby vyvinutý na základe systému z tanku Leopard 2. Verzia 1A5 má tiež nové pozorovacie prístroje s nočnou optikou. Pozorovacie a zameriavacie prístroje sú po novom na strope veže a nie vo výklenkoch na jej bokoch. To je jedna z vecí, ktoré na prvý pohľad odlišujú 1A5 od starších verzií.

Tank má hmotnosť 42 ton, štvorčlennú posádku a maximálnu rýchlosť 65 km/h. K tankovým súbojom dochádza na Ukrajine len zriedka, takže Leopard 1 môže nájsť uplatnenie pri podpore pechoty, ničení nepriateľských BVP, alebo aj v úlohe delostrelectva pri ostreľovaní nepriateľských pozícií nepriamou streľbou z kanóna kalibru 105 mm.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky