Mier bude, keď Rusko opustí okupované územia

Zdroj foto: Ofis Prezidenta
Zdroj foto: Ofis Prezidenta

Dodávky zbraní na Ukrajinu vojnu nepredlžujú, ale naopak, skracujú ju. Na bezpečnostnej konferencii v Mníchove to povedal nemecký kancelár Olaf Scholz. Vyhlásil, že pomoc Berlína Kyjevu bude pokračovať v plnej miere tak dlho, kým to bude potrebné.

„Som si istý, že Putin nikdy nečakal, že by sa Západ mohol tak jednotne postaviť ruskej agresii,“ povedal Scholz a dodal, že Putinove mocenské ambície na úkor susedov nesmú zvíťaziť. Podobne sa vyjadril aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, podľa ktorého je ruský útok na Ukrajinu ukážkou nového imperializmu a kolonializmu. Rusko dnes podľa neho narušuje rovnováhu vo svete. „Pre napadnutie Ukrajiny neexistuje žiadne ospravedlnenie. Inváziou boli porušené tabu. A tieto tabu porušil člen Bezpečnostnej rady OSN,“ vyhlásil Macron. Keď spomínal tabu, mal na mysli útoky na civilistov, ničenie civilnej infraštruktúry a vyhrážky použitím jadrových zbraní.

Na úvod trojdňovej konferencie v Mníchove vystúpil s videoprejavom aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Boj svojej krajiny s Ruskom prirovnal k súboju Dávida s Goliášom a prítomným poďakoval za to, že dali Dávidovi prak. Rusko sa podľa neho nechce zastaviť, preto sa o mieri bude dať hovoriť až po tom, čo opustí okupované územie. Akákoľvek dohoda, ktorá by Rusku ponechala nejaké ukrajinské územie, by znamenala, že to po nejakom čase skúsi znova.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky