Balóny už zostrelili aj nad Ukrajinou

Zdroj foto: Twitter
Zdroj foto: Twitter

Americký prezident Joe Biden sa vyjadril k zostreleniu čínskeho balóna aj k ďalším trom objektom, ktoré americké stíhačky zničili nad USA a Kanadou. Balóny sa medzitým objavili aj nad Ukrajinou – tam ale mali úplne iný účel.

Podľa prezidenta Bidena slúžil prvý balón na špionážne účely, no zvyšné tri objekty zrejme neboli zahraničné špehovacie zariadenia. S odvolaním na závery  spravodajských služieb Biden uviedol, že išlo pravdepodobne o balóny spojené so súkromnými spoločnosťami alebo vedeckými inštitúciami. Po objavení čínskeho špionážneho balóna USA použili zosilnené radary a preto objavili aj tieto menšie objekty. Biden preto nariadil prepracovanie a spresnenie pravidiel pre vysporiadanie sa s takýmito neznámymi objektami, ktoré môžu ohrozovať civilnú dopravu.

Americký prezident povedal, že sa o tomto incidente chce čo najskôr rozprávať s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Nemieni sa mu však za zostrelenie balóna ospravedlniť. Čína trvá na tom, že išlo o meteorologický balón, ktorý sa odchýlil z kurzu.

Balóny sa tento týždeň objavili aj nad Ukrajinou a jeden zrejme zavialo aj do Rumunska. Ide o ruské zariadenia, no ich účel nie je špionážny. Nesú rohové radarové reflektory, ktoré odrážajú mikrovlnné radarové vlny naspäť k anténe. Tým spôsobujú na obrazovkách radarov silný signál. Ich účelom je zahltiť ukrajinskú protivzdušnú obranu. Jednak tým obrancovia zbytočne minú cenné rakety na bezvýznamný balón a tiež zvyšujú šance, že skutočné strely obranou preniknú, pretože tá sa bude zaoberať príliš veľa cieľmi.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky