Štáty NATO zvýšia výrobu delostreleckej munície. Uviedol to generálny tajomník Aliancie Jens Stoltenberg po dvojdňovom stretnutí ministrov obrany členských krajín. Zásoby delostreleckej munície sa znížili po ruskej invázii na Ukrajinu.
Podľa Stoltenberga mnohé krajiny nespĺňali ciele NATO ohľadom muničných zásob ani pred ruskou inváziou na Ukrajinu. Vojenská pomoc Kyjevu ich vyčerpala ešte viac. Delostrelectvo hrá rozhodujúcu úlohu pri zastavovaní ruských útokov a tiež pri podpore ukrajinských protiofenzív. Ukrajinské ozbrojené sily denne spotrebujú až 10-tisíc delostreleckých granátov. Používajú pri tom strely sovietskej výroby kalibru 122 mm a 152 mm, ale čoraz viac aj granáty „západných“ kalibrov 105 mm a 155 mm.
Generálny tajomník NATO uviedol, že štáty ako USA, Francúzsko, Nemecko či Nórsko už podpísali kontrakty na výrobu novej munície. To im umožní doplniť vlastné zásoby a aj naďalej dodávať muníciu Ukrajine. Veci sa teda podľa Stoltenberga už dejú, ale treba ich ešte viac zintenzívniť.
Ministri krajín NATO tiež schválili nový obranný plán Aliancie na ďalšie roky. Ten reaguje aj na ruskú hrozbu. NATO už posilnilo obranu svojho východného krídla a mieni v tom pokračovať. Aliancia bude tiež koordinovať zlepšenie ochrany svojej kritickej infraštruktúry, napríklad podmorských sietí.
Spojenci medzitým skompletizovali prvý prápor 31 tankov Leopard 2, ktoré dodajú Ukrajine. Poľsko poskytlo 14 tankov, ďalšie sú z Nórska, Kanady a Španielska. Malo by ísť o staršie verzie Leopard 2A4. Okrem toho Nemecko pošle 14 a Portugalsko ďalšie tri stroje novšej verzie 2A6.