Ukrajinskí tankisti sa intenzívne cvičia na západné stroje

Zdroj foto: US Army
Zdroj foto: US Army

Poľský prezident Andrzej Duda a minister obrany Mariusz Blaszczak sa stretli s poľskými a zahraničnými inštruktormi, ktorí cvičia ukrajinských tankistov na ovládanie Leopardov 2. Rýchlokurz prebieha na základni a skúšobnej strelnici Swietoszow na juhozápade Poľska.

Bežne sa výcvik vykonáva osem hodín denne a päť dní v týždni. Výcvik ukrajinských vojakov však prebieha dvanásť hodín denne a šesť dní v týždni. Takýto rýchlokurz si vyžaduje jednak vojnový stav na Ukrajine a tiež snaha Ukrajincov zvládnuť novú techniku čo najskôr. Poľský inštruktor Krzysztof Sieradzki pre Voice of America povedal, že Ukrajinci sú takí motivovaní, že ich inštruktori musia brzdiť a odovzdávať im vedomosti v menších dávkach.

V prípade Ukrajincov ide o skúsených tankistov, ktorí už bojovali na strojoch sovietskej výroby. Naučiť sa ovládať západné tanky tak je pre nich jednoduchšie. Výcvik prebieha aj na simulátoroch, ktoré im pomáhajú naučiť sa tanky riadiť, ovládať všetky prístroje a strieľať zo zbraní.

Výcvik ukrajinských tankistov na Leopardy 2 sa medzitým začal aj v Nemecku. Bude prebiehať niekoľko týždňov na základni pri meste Münster. V Nemecku sa už dlhšie cvičia Ukrajinci na ovládanie bojových vozidiel Marder, ktorých dodanie Berlín sľúbil ešte pred Leopardami.

Ukrajinci trénujú aj v Británii, ktorá sľúbila dodať 14 tankov Challenger 2. Nemecko aj Poľsko zhodne sľúbili po 14 tankov Leopard 2, ďalšie chcú poskytnúť napríklad Nórsko a Portugalsko a ďalšie krajiny.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi