Americké stíhačky zostrelili už tretí neidentifikovaný objekt

Zdroj foto: USAF
Zdroj foto: USAF

V priebehu pár dní zostrelili americké lietadlá už tretí objekt, ktorý narušil vzdušný priestor USA a Kanady. Prvý bol potvrdený ako veľký čínsky balón. Ďalšie dva boli menšie a zatiaľ neboli identifikované.

Jeden objekt sa pohyboval v piatok nad Aljaškou vo výške 12 000 metrov. Predstavoval tak nebezpečenstvo pre civilné lietadlá, ktoré môžu lietať v rovnakej výške. Americké letectvo k nemu vyslalo dve stíhačky, ktoré zistili, že objekt mal tvar valca strieborno-sivej farby a bol veľký ako malé auto. Po tom, čo potvrdili, že na palube sa nikto nenachádza, nariadil prezident Joe Biden jeho zostrelenie. Objekt preletel ponad severnú Aljašku rýchlosťou okolo 60 km/h a po zásahu sa zrútil na zamrznutú hladinu Beaufortovho mora. Jeho trosky pokryli omnoho menšiu plochu ako čínsky balón zostrelený minulý týždeň v sobotu. USA vyslalo vojenský personál, aby úlomky pozbieralo.

Ďalší objekt dnes narušil vzdušný priestor Kanady. Pohyboval sa tiež vo veľkej výške. Na jeho sledovanie vzlietli kanadské aj americké stíhačky. Kanadský premiér Justin Trudeau a americký prezident Joe Biden boli kvôli objektu v telefonickom kontakte. Trudeau rozhodol o jeho zničení a následne ho zlikvidoval americký stroj F-22 Raptor. Trosky dopadli v provincii Yukon na severozápade krajiny. „Kanadské ozbrojené sily vyzdvihnú vrak objektu a budú ho analyzovať,“ uviedol Trudeau.

Pred týždňom bol zostrelený čínsky balón vysoký 60 metrov, ktorý preletel ponad územie USA aj Kanady zo západu na východ. Stíhačka F-22 ho zostrelila až po tom, čo sa dostal nad Atlantický oceán, aby trosky nikoho nezranili. Čína tvrdí, že to bol meteorologický balón, podľa USA však niesol špionážne zariadenie, napríklad prístroje na zachytávanie elektronickej komunikácie a presnú lokalizáciu, odkiaľ táto komunikácia vychádza.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky