Pôjdu slovenské stíhačky na Ukrajinu?

Zdroj foto: natoarmy.sk
Zdroj foto: natoarmy.sk

Slovensko uzemnilo svoje stíhačky MiG-29 minulý rok na konci augusta. Teraz o ne požiadal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Stroje by potrebovali opravy a zrejme aj modifikácie, ale Ukrajine by ešte mohli poslúžiť.

Slovensko od začiatku podporuje Ukrajinu aj dodávkami zbraní, ale nerobí to na úkor našej obranyschopnosti, práve naopak. Za to, čo sme poslali na východ, sme dostali buď kvalitnejšiu náhradu alebo nám bola vojenská pomoc Ukrajine kompenzovaná Európskou úniou. Tá Slovensku podľa ministra obrany Jaroslava Naďa preplatila už viac ako 80 miliónov eur. A napríklad za bojové vozidlá pechoty BVP-1 sme dostali tanky Leopard 2A4.

Lietadlá MiG-29 sme uzemnili pre vysoké náklady na údržbu a nedostatok náhradných dielov. Naša obranyschopnosť sa však neznížila – o ochranu nášho vzdušného priestoru sa okamžite začali starať stíhačky z Česka a Poľska a najnovšie sa k nim pridalo aj Maďarsko. Naši spojenci to budú robiť až kým neprevezmeme vlastné stíhačky F-16, ktoré objednala v USA ešte vláda strán Smer-SD, SNS a Most-Híd. O protivzdušnú ochranu sa starajú aj tri systémy Patriot, ktoré na Slovensku nasadili Nemecko a USA.

Lietadlá MiG-29 už Slovensko nijak nevyužije a už pri oznámení ich uzemnenia ministerstvo obrany deklarovalo snahu speňažiť ich. Tá príležitosť sa naskytla teraz, keď vo štvrtok na summite s európskymi lídrami v Bruseli prezident Zelenskyj o ne požiadal slovenského premiéra Eduarda Hegera. Ten mu sľúbil, že urobí všetko, čo je v jeho silách, aby sa MiG-y na Ukrajinu dostali.

Z technického hľadiska môže byť problém v tom, že Slovensko používalo staršie verzie 9.12, ktoré už Ukrajina vyradila. Ukrajinské letectvo používa stíhačky MiG-29 verzie 9.13, ktoré majú rozšírené nádrže a elektronické vybavenie. Naše stroje síce boli modernizované na verziu MiG-29AS, ale to zahŕňalo iba navigačné a komunikačné systémy západného pôvodu. Je možné, že tieto bude musieť Ukrajina spätne nahradiť pôvodnými prístrojmi. Každopádne, naše stíhačky by potrebovali opravy, ktoré si však Ukrajina vie urobiť vlastnými silami. Niektoré stroje by zrejme poslúžili ako zdroj náhradných dielov.

Protivzdušné systémy

Kým sa však prípadné odovzdanie MiG-ov dotiahne, potrvá to ešte nejaký čas. Úplne mimo tejto diskusie prebiehajú aj ďalšie rokovania. Slovensko zvažuje, že Ukrajine poskytne aj staršie samohybné protivzdušné systémy 2K12 KUB zo 60. rokov. Na pásovom podvozku nesie tri rakety, ktoré majú dosah 24 km do diaľky a 14 km do výšky. Aj systémy KUB by boli v prípade dodania na Ukrajinu preplatené z prostriedkov EÚ.

Naopak, Nemecko nám chce poskytnúť dva systémy MANTIS. Ide o stacionárny hlavňový zbraňový systém, ktorý slúži na ochranu bodových cieľov (napr. základní) pred lietadlami, dronmi, ale aj raketami z raketometov. Jeden systém tvorí veliteľská centrála, radary a až osem vežičiek s kanónmi kalibru 35 mm. Tie sú riadené automaticky a sú extrémne presné s účinným dostrelom niekoľko kilometrov. Na obsluhu jedného systému stačia štyria ľudia. Na Slovensku by MANTIS mohol strážiť napríklad základňu v Michalovciach, kde práve nemecký personál opravuje nemeckú techniku používanú na Ukrajine.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky