Zelenskyj navštívil Britániu

Zdroj foto: FB / Volodymyr Zelenskyj
Zdroj foto: FB / Volodymyr Zelenskyj

„Sloboda zvíťazí!“ povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v britskom parlamente. Návšteva Británie bola po USA jeho druhou zahraničnou cestou od začiatku ruskej invázie 24. februára minulého roku.

Zelenskyj sa najprv stretol s britským premiérom Rishi Sunakom na Downing Street 10. Zo zverejnenej fotografie sa zdá, že ukrajinskž prezident priletel britským vojenským lietadlom C-17. Vo Westminster Hall potom predniesol prejav, ktorý sledoval veľký počet poslancov. Predsedovi snemovne Lindsay Hoylovi odovzdal prilbu ukrajinského pilota s nápisom: „Máme slobodu, dajte nám krídla, aby sme ju chránili!“

To bolo aj hlavným motívom Zelenského prejavu. Požiadal Západ, aby poskytol stíhačky: „Bojové lietadlá pre Ukrajinu, krídla pre slobodu!“ Práve v čase jeho návštevy Británia ohlásila, že rozšíri svoj výcvikový program pre príslušníkov ukrajinských ozbrojených síl. Po novom bude trénovať aj pilotov stíhačiek, aj príslušníkov námornej pechoty. Ukrajinský prezident tiež poďakoval za doterajšiu pomoc. Osobitne spomenul expremiéra Borisa Johnsona, s ktorým sa viackrát stretol na Ukrajine.

Následne sa Zelenskyj stretol v Buckinghamskom paláci s kráľom Karolom III. Z Londýna sa večer chystal presunúť do Paríža, kde má v Elyzejskom paláci naplánované stretnutia s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a nemeckým kancelárom Olafom Scholzom.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky