Zverejnili fotky zostreleného balóna

Zdroj foto: US Fleet Forces Command
Zdroj foto: US Fleet Forces Command

Americké námorníctvo zverejnilo fotografie trosiek balóna, ktoré vyzdvihuje z mora po tom, čo ho v sobotu zostrelila stíhačka F-22. Na snímkach vidieť vojenský personál, ako vyťahuje do člna veľké kusy lietajúceho zariadenia.

Balón bol podľa amerického opisu vysoký 60 metrov a bol pod ním zavesený náklad s rozmermi regionálneho dopravného lietadla. Väčšinu tohto nákladu tvoril rám so solárnymi panelmi na dodávanie energie prístrojom. Hmotnosť nákladu odhadujú americkí predstavitelia na stovky až tisíce kilogramov. Po vylovení ho plánujú podrobne skúmať.

USA zverejnili, že sledujú dráhu balóna vo štvrtok. Zostrelený bol v sobotu po tom, čo sa dostal nad morskú hladinu a jeho pád tak nemohol ohroziť nikoho na zemi. Jeho trosky sú roztrúsené v oblasti širokej 11 km. Voda je tam však plytká a tak sa časti balóna dajú ľahko vyzdvihnúť. Američania však postupujú opatrne pre prípad, že by natrafili na batérie alebo nejaké výbušné zariadenia. Aj personál na fotkách tvoria členovia pyrotechnického tímu amerického námorníctva.

Podľa odborníkov môžu trosky poskytnúť USA vítané informácie o čínskych technikách pozorovania zo vzduchu. Na špionáž sa síce bežne používajú satelity, ich dráhy sú však známe a dá sa pred nimi maskovať. Balón sa môže objaviť nečakane a odhaliť aj veci, ktoré satelity nezachytili. Čína síce trvá na tom, že išlo o meteorologické zariadenie, ktoré sa odchýlilo z kurzu, ale v minulosti sa objavilo viacero podobných balónov vo veľkých výškach. Niektoré dokonca USA včas neidentifikovali a až neskôr zistili, že šlo o výškové balóny, zrejme z Číny.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky