Čínsky balón zostrelený

Zdroj foto: Twitter
Zdroj foto: Twitter

Americké letectvo zostrelilo balón, ktorý sa niekoľko dní pohyboval nad územím USA. Kým Čína tvrdila, že ide o meteorologický balón, ktorý sa vymkol spod kontroly, Američania trvajú na tom, že šlo o špionážne zariadenie.

Americký prezident Joe Biden nariadil zostrelenie balóna už v stredu. Pentagon sa však rozhodol počkať, kým nedorazí nad vodu. Nad pevninou ho nechceli zostreliť, aby jeho trosky niekomu neublížili. Ten okamih nastal v sobotu večer o 20.39 nášho času. Predtým úrady zakázali všetky civilné lety pri pobreží Južnej Karolíny a vyzvali lode, aby opustili oblasť.

Hneď po tom, ako sa balón dostal nad Atlantický oceán, naň stíhačka F-22 vystrelila raketu AIM-9X Sidewinder. Tá ho trafila vo výške 18 km. Pre F-22 je to historicky prvý zostrel v kariére. Balón sa následne zrútil do amerických výsostných vôd neďaleko pobrežia. Potvrdila sa obava Pentagonu, že by trosky pokryli širokú oblasť – sú roztrúsené v okruhu 11 km.

Voda v oblasti je hlboká iba 14 metrov, čo uľahčí hľadanie a vyzdvihnutie úlomkov balóna. Pátrajú po nich dve špecializované lode. Jedna je vybavená žeriavom na vyzdvihovanie predmetov z mora. Čína trvá na tom, že išlo o meteorologický balón, ktorý sa odchýlil z kurzu a protestovala proti použitiu sily na útok na civilný objekt. Nad Latinskou Amerikou sa medzitým objavil ďalší balón, ktorý sa tiež zrejme „odchýlil z kurzu“.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky