Rusko vydalo telá dvoch britských humanitárnych pracovníkov

Zdroj foto: Twitter
Zdroj foto: Twitter

V rámci výmeny zajatcov Rusko odovzdalo aj telá dvoch britských humanitárnych dobrovoľníkov. Chris Parry mal 28 rokov a Andrew Bagshaw mal 47. Šéf kancelárie prezidenta Volodymyra Zelenského dnes potvrdil, že ich telá sú na Ukrajine.

Dvojicu dobrovoľníkov naposledy videli smerovať 6. januára do Soledaru, ktorý vtedy čelili ruskému útoku. Podľa ich rodinných príslušníkov sa z mesta pokúšali evakuovať starú ženu, keď ich auto trafil delostrelecký granát. Zatiaľ nie je jasné, kedy ich telá prevezú do Británie.

Ruská strana uviedla, že v rámci výmeny zajatcov získala 63 svojich vojakov vrátane osôb „citlivej kategórie“. Nešpecifikovala však, čo presne toto označenie znamená. Muselo však ísť o cenných väzňov, pretože naspäť sa vrátilo takmer dvakrát toľko ukrajinských vojakov. Medzi 116 prepustenými zajatcami boli obrancovia Mariupoľa, partizáni z Chersonu, ostreľovači z Bachmutu a aj dvaja príslušníci špeciálnych jednotiek. Išlo o druhú výmenu zajatcov tento rok a pomohli ju sprostredkovať Spojené arabské emiráty.

Chris Parry prišiel na Ukrajinu pomáhať v jej najťažších chvíľach vlani v marci a odvtedy zachránil viac ako 400 ľudí. Do bezpečia previezol aj mnoho opustených zvierat. Andrew Bagshaw mal britské občianstvo, ale pracoval ako vedecký výskumník na Novom Zélande. Na Ukrajinu prišiel v apríli. Vo štvrtok zahynul v Bachmute ďalší zahraničný dobrovoľník, 33-ročný Američan Pete Reed. Do mesta, o ktoré sa bojuje od minulého leta, privážal zdravotnícky materiál.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky