Z českých obrnených áut budú sanitky

Zdroj foto: Dárek pro Putina
Zdroj foto: Dárek pro Putina

Česká národná banka venovala Ukrajine netradičný dar. Dve autá, ktoré pôvodne prepravovali peniaze, upravia na obrnené sanitky na evakuáciu zranených vojakov. Vozidlá dostali mená Bonnie a Clyde.

Na Ukrajinu sa autá dostanú prostredníctvom iniciatívy Darček pre Putina. Tá sa venovala najmä zbierkam na zbrane pre ukrajinských vojakov – zhromaždila napríklad peniaze na modernizovaný tank T-72 Avenger pomenovaný Tomáš. Tentoraz získala pancierové autá, ktoré desať rokov vozili hotovosť pre Českú národnú banku. Autám skončila predpísaná životnosť a banka ich venovala nadačnému fondu.

„Bude sa v nich upravovať nákladný priestor. Zabudujeme doň balistickú ochranu a lôťka,“ povedal pre server idnes.cz spoluator projektu Martin Ondráček. Bonnie a Clyde by mali byť hotové do 14. februára. Hneď potom odídu na Ukrajinu, kde budú slúžiť zdravotníkom na fronte.

Lekárom v prvej línii majú poslúžiť aj terénne vozy Hummer H1, na ktoré iniciatíva vyzbierala niekoľko miliónov českých korún. Tieto autá sú potrebné preto, lebo lekári často musia jazdiť rozbitým terénom, kde bežné vozidlá neprejdú. K nim sú potrebné aj prístroje na nočné videnie, pretože v noci autá nesmú zapnúť svetlá.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky