Ozbrojené sily SR si pripomenuli 30. výročie

Zdroj foto: FB / Zuzana Čaputová
Zdroj foto: FB / Zuzana Čaputová

Tridsiate výročie Slovenskej republiky a zároveň aj Ozbrojených síl SR si dnes v rezorte obrany pripomenuli slávnostným nástupom a zhromaždením. Zúčastnili sa na ňom najvyšší činitelia nášho štátu, minister obrany a náčelník generálneho štábu, ako aj ich predchodcovia.

Prezidentka a zároveň hlavná veliteľka ozbrojených síl Zuzana Čaputová vyzdvihla profesionalitu a dôveryhodnosť ozbrojených síl medzi verejnosťou. To je podľa nej dielom mnohých a prispeli k nej bývalí ministri obrany, náčelníci generálneho štábu, dôstojníci a vojaci. „S vysokou mierou profesionality a nasadenia ste pomáhali pri pandémii, ochrane našich hraníc, ale aj pri zvládaní príchodu ľudí, ktorí utekali pred vojnou zo susednej Ukrajiny,“ povedala prezidentka. „Aj naša aktuálna skúsenosť potvrdzuje, že mier nie je možné zabezpečiť bez toho, aby sme boli pripravení ho v prípade potreby brániť,“ dodala s tým, že nová bezpečnostná realita potvrdzuje správnosť rozhodnutia vstúpiť NATO.

Minister obrany Jaroslav Naď označil posledné tri desaťročia za úspešné pre Slovensko i ozbrojené sily. Najvýznamnejším momentom je podľa neho vstup Slovenska do NATO. Oproti situácii pred 30 rokmi je dnes Slovensko míľovými krokmi vpredu. Minister Naď dúfa, že investície do infraštruktúry, personálu a techniky budú pokračovať a dve percentá HDP na obranu sa v budúcnosti stanú minimom, a nie výnimkou.

To, že náklady na obranu budú narastať, predpokladá aj náčelník generálneho štábu Daniel Zmeko. Sú to však podľa neho nevyhnutné výdavky na zaručenie bezpečnosti a blahobytu občanov. Dodal, že to, čo sa neinvestuje do obrany dnes, bude v budúcnosti kriticky chýbať a vyvolá mnohonásobne vyššie investície.

Naď zároveň udelil Pamätnú medailu k 30. výročiu vzniku SR svojim predchodcom Pavlovi Kanisovi, Jánovi Sitekovi, Ivanovi Šimkovi, Martinovi Fedorovi, Františkovi Kašickému, Ľubomírovi Galkovi a Petrovi Gajdošovi. Prevzali si ju aj náčelníci generálneho štábu Daniel Zmeko, Július Humaj, Milan Cerovský a Peter Vojtek.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky