Českým prezidentom bude generál Petr Pavel

Zdroj foto: Twitter / Petr Pavel
Zdroj foto: Twitter / Petr Pavel

Prezidentské voľby v Česku vyhral generál vo výslužbe Petr Pavel. V rokoch 2015 až 2018 pôsobil ako predseda Vojenského výboru NATO. Ten je zložený z náčelníkov generálnych štábov a zo stálych vojenských zástupcov jednotlivých členských krajín NATO. Výbor poskytuje vojenské stanoviská Severoatlantickej rade, čo je najvyšší politická orgán Aliancie.

V prvom kole prezidentských volieb získal Petr Pavel iba o 22 843 hlasov viac ako druhý v poradí Andrej Babiš. V druhom kole však dosiahol jednoznačný výsledok. Podarilo sa mu zmobilizovať voličov a postavili sa za neho aj traja neúspešní kandidáti z prvého kola – Danuše Nerudová, Pavel Fischer a Marek Hilšer. Spolu tak získal 3 359 000 hlasov, čo je 58,32 % zúčastnených voličov. Za Babiša hlasovalo 2 400 000 voličov, čo je 41,67 %. Rekordný nebol len počet hlasov, ktoré Pavel získal, ale výnimočná bola aj účasť – 70,25 % voličov.

Petr Pavel sa tak stane nástupcom Miloša Zemana, ktorému končí funkčné obdobie 8. marca. Svoju prvú zahraničnú cestu absolvuje už tradične na Slovensko. Prezidentka SR Zuzana Čaputová mu dnes večer bola osobne gratulovať v jeho volebnej centrále. Druhú cestu mieni absolvovať do Poľska. Tam totiž jeho protikandidát spôsobil škandál, keď počas jednej z debát vyhlásil, že by v prípade napadnutia Poľska neposlal na jeho obranu českých vojakov.

Jednu z ďalších ciest plánuje aj na Ukrajinu, kam by rád zavítal naraz aj so slovenskou prezidentkou Čaputovou. Chce spolupracovať s českou vládou ohľadom pomoci Ukrajine. „Som presvedčený, že Český republika robí od začiatku pre Ukrajinu to, čo je v našich silách. Som hrdý na to, že sme boli medzi prvými, kto sa za to postavil,“ vyhlásil.

Ako hlava štátu sa chce tiež ihneď zapojiť do príprav Česka na summit NATO, ktorý bude v júli v Litve. „Tento summit bude kľúčovým momentom pre budúcnosť bezpečnosti v Európe. Bude tiež obsahovať veľmi dôležitú diskusiu o možnom mierovom urovnaní konfliktu na Ukrajine,“ dodal Pavel. Ten sa na summitoch niekoľko rokov podieľal ako predseda Vojenského výboru NATO. Teraz sa ho prvýkrát zúčastní ako prezident.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky