Ukrajina by mala dostať Leopardy 2 aj Abramsy

Zdroj foto: Friedrich Böhringer
Zdroj foto: Friedrich Böhringer

Chystá sa zásadný obrat? Podľa viacerých zdrojov by malo v stredu Nemecko aj USA oznámiť dodanie tankov Ukrajine. O nemeckom zámere píše magazín Der Spiegel, o tom americkom agentúra AP. Má ísť o výsledok vzájomnej dohody týchto dvoch krajín.

Ukrajina dlhodobo žiada od spojencov moderné západné tanky. A Nemecko rovnako dlhodobo váha s ich dodaním. V posledných týždňoch to podmieňovalo tým, že tanky dodajú aj iní spojenci. Británia už poskytnutie strojov Challenger 2 oznámila. Poľsko a Fínsko chcú dodať nemecké Leopardy 2, Varšava dnes aj oficiálne požiadala Berlín o povolenie ich exportu. Nemecko už povolilo výcvik ukrajinských tankistov na Leopardy 2 a podľa tamojších médií v stredu povolí aj ich dodávky.

Podľa rôznych zdrojov by malo na začiatku doraziť na Ukrajinu 50 tankov nemeckej výroby. Poľsko ich dodá 14, Fínsko rovnaký počet a Nórsko 8. Samotné Nemecko ich dodá tiež 14. Výrobca Rheinmetall dnes informoval, že má k dispozícii spolu 139 Leopardov 2. ktoré by mohli byť odoslané na Ukrajinu.

Spoločne s nemeckým oznámením majú v stredu informovať o dodaní tankov Abrams aj Spojené štáty. Malo by ísť o 30 až 50 kusov vo verzii M1A2, ktorá síce nie je najnovšia, ale ani najstaršia. Dokopy tak môže Ukrajina už na jar dostať viac ako sto západných tankov.

Abramsy aj Leopardy 2 používajú rovnaké delo kalibru 120 mm vyvinuté spoločnosťou Rheinmetall, takže s dodávkami munície by nemal byť problém. Oba stroje majú oproti ruským lepšie optické prístroje vrátane nočných a veľkú výhodu v bezpečnejšom uskladnení munície. To pri zásahu tanku výrazne zvyšuje šance posádky na prežitie.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky