S touto zbraňou môže Ukrajina zasiahnuť celé okupované územie

Zdroj foto: Saab Group
Zdroj foto: Saab Group

Ukrajina dlhodobo nalieha na USA, aby jej pre raketomety HIMARS dodali rakety ATACMS s doletom 300 km. Zdá sa, že sa našiel kompromis. V zámorí sa hovorí o možných dodávkach munície GLSDB s dosahom 150 km.

GLSDB znamená Ground Launched Small Diameter Bomb, čiže Bomba malého priemeru vypúšťaná zo zeme. Zbraň vychádza z bomby GBU-39 SDB, ktorá má hmotnosť 113 kg. Tieto bomby malého priemeru boli vyvinuté tak, aby ich mohlo lietadlo niesť viac namiesto jednej veľkej – a zasiahnuť tak viac cieľov pri jednej misii. Bomba je presne navádzaná a vďaka schopnosti kĺzavého letu má predĺžený dosah.

Boeing a Saab Group spoločne vyvinuli pozemnú verziu tejto zbrane a v roku 2015 ju úspešne otestovali. K bombe pridali raketový motor, ktorý ju vynesie po balistickej krivke do výšky. Tam sa raketový stupeň odpojí, bomba vysunie krídelká a ďalej pokračuje kĺzavým letom. Jej dosah je až 150 km. Bomby bežne používa americké letectvo a vďaka prebytočným zásobám z konfliktu v Afganistane ich Ukrajina môže dostať už na začiatku tohto roka.

Zbraň má viacero výhod. Vďaka poloaktívnemu laserovému zameriavaču dokáže zasiahnuť aj pohybujúce sa ciele – na zemi do vzdialenosti 100 km a na mori až 130 km. A vďaka schopnosti manévrovať a otočiť sa vo vzduchu môže trafiť aj ciele na odvrátenej strane kopca – čo bežné delostrelectvo nedokáže.

V prípade, že Ukrajinci tieto zbrane dostanú, môžu ich odpaľovať z raketometov M142 HIMARS a M270 MLRS, ktoré už majú vo výzbroji. Doteraz pre ne mali len rakety s dosahom 70 km. S muníciou GLSDB budú pri súčasných frontových líniách schopní zasiahnuť celé okupované územie Luhanskej, Doneckej, Záporožskej i Chersonskej oblasti a hornú tretinu Krymu. Rusko tak bude musieť presunúť svoje základne a sklady paliva a munície úplne mimo ukrajinského územia. V bezpečí pred týmito kĺzavými bombami nebudú ani pohybujúce sa vlaky či lode. A v neposlednom rade má GLSDB oproti väčším raketám cenovú výhodu – stojí 40 000 dolárov, kým raketa ATACMS by vyšla na viac ako milión dolárov.

2. júla 2025

Slovinsko obstará francúzske húfnice CAESAR

1. júla 2025

Rumunsko kúpi izraelský protivzdušný systém

29. júna 2025

Baltské more pomáhajú strážiť aj robotické plachetnice

25. júna 2025

Všetky štáty NATO vrátane Slovenska súhlasili so zvýšením výdavkov na obranu

25. júna 2025

Video: Vitajte v Holandsku!

24. júna 2025

Video: NATO je pripravené chrániť svojich obyvateľov

20. júna 2025

Lotyšsko zdvojnásobilo objednávku bojových vozidiel pechoty

18. júna 2025

Video: Cvičenie Iron Wolf 2025 v Litve

15. júna 2025

Petícia za dodanie britských vozidiel Warrior na Ukrajinu

3. júna 2025

Poľskí výsadkári vo Fínsku