Pri havárii ukrajinskej helikoptéry zomrelo 14 ľudí vrátane ministra vnútra

Zdroj foto: Twitter
Zdroj foto: Twitter

Pri Kyjeve sa zrútil ukrajinský vrtuľník. Zahynulo pri tom 14 ľudí vrátane ukrajinského ministra vnútra, jeho zástupcu a štátneho tajomníka. Stroj sa počas nízkeho letu v hmle zrútil na škôlku. Pôvodné správy hovorilo o 18 mŕtvych. Medzi obeťami sú, žiaľ, aj deti.

Vrtuľník bol typu Airbus H225, ktorý sa predtým označoval ako Eurocopter EC225 Super Puma. Ukrajinské ministerstvo vnútra zakúpilo 21 helikoptér tohto typu, dodávané boli od roku 2018. Používala ich štátna záchranná služba i národná garda. Havarovaný stroj patril práve záchrannej službe a letelo v ňom deväť ľudí – okrem posádky to bol minister vnútra Denys Monastyrskyj, jeho prvý námestník Jevhenij Jenin, štátny tajomník Jurij Lubkovyč a ďalší pracovníci ministerstva.

Podľa svedkov letel vrtuľník nízko nad zemou, ale rovno a nič nenaznačovalo, že by mal nejaké problémy. Nad mestom Brovary východne od Kyjeva trikrát zakrúžil, potom začal náhle klesať, narazil do škôlky a zrútil sa pri paneláku. Objavilo sa však aj svedectvo, podľa ktorého stroj horel vo vzduchu ešte pred pádom.

V čase havárie bola hmla a tma, čo mohlo zohrať pri nešťastí úlohu. Budova škôlky začala horieť a museli ju evakuovať. Okrem deviatich ľudí v helikoptére zomrelo aj päť ľudí na zemi, vrátane jedného dieťaťa. Zranených bolo 30 osôb, z toho 12 detí. Pôvodné správy pritom uvádzali 18 mŕtvych, toto číslo však bolo neskôr zrevidované na 14. Príčina nešťastia sa vyšetruje.

Monastyrskyj bol vyštudovaný právnik a mal 42 rokov. Od roku 2019 bol poslancom za stranu Sluha národa prezidenta Volodymyra Zelenského. Ministrom vnútra sa stal v júli 2021. Po začiatku ruskej invázie často navštevoval zničené mestá a angažoval sa pri výmenách zajatcov.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky