Prieskumné lietadlá presunú z Nemecka do Rumunska

Zdroj foto: RAF
Zdroj foto: RAF

NATO premiestni z Nemecka do Rumunska niekoľko prieskumných lietadiel známych ako AWACS. Budú tak bližšie k bojiskám na Ukrajine, o ktorých zbierajú informácie. Doraziť by mali v utorok 17. januára.

AWACS je označenie jedného systému, ktoré tieto lietadlá nesú. Široká verejnosť ich pozná pod týmto názvom, no oficiálne označenie je AEW&C, čiže Airborne early warning and control (Lietajúce stredisko včasnej výstrahy a riadenia). Na tento účel NATO používa stroje Boeing E-3 Sentry s veľkým radarom na trupe.

Tieto lietadlá zisťovali informácie už pred ruským útokom na Ukrajinu. Odvtedy lietajú mimo ukrajinského vzdušného priestoru nad Rumunskom a Čiernym morom. Vedia napríklad zistiť, kedy a koľko rakiet a striel s plochou dráhou letu Rusi odpálili. Pôsobili z leteckej základne pri Aachene, ktorý leží na západe Nemecka neďaleko hraníc s Belgickom a Holandskom. Odtiaľ je to do operačného priestoru približne 2000 km, ktoré musia absolvovať tam aj naspäť.

Teraz sa presunú na rumunskú leteckú základňu v Otopeni pri Bukurešti. Tá je približne 200 km od rumunsko-ukrajinských hraníc. Výrazne tým predĺžia dobu, počas ktorej môžu vykonávať svoje misie. Zatiaľ sa plánuje, že lietadlá ostanú v Otopeni niekoľko týždňov.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky