Rusi hlásia postup severne od Bachmutu

Zdroj foto: ZSU
Zdroj foto: ZSU

O mesto Bachmut v Doneckej oblasti sa intenzívne bojuje už od augusta. Po niekoľkých mesiacoch neúspešných a extrémne krvavých čelných útokoch sa ruskí agresori pokúsili o obkľúčenie mesta útokmi na obce severne a južne od neho. A zdá sa, že na severnom smere sa im podarilo dosiahnuť úspech.

Po niekoľkých mesiacoch úsilia ruskí okupanti posunuli frontovú líniu pri Bachmute. Podarilo sa im ovládnuť východnú časť a centrum mestečka Soledar severne od neho. Momentálne sa bojuje v západnej časti Soledaru. Do dosahu ruských zbraní sa dostali dve z troch ciest, ktoré vedú do Bachmutu. Tretia cesta však pod ruskou palebnou kontrolou nie je a Bachmut teda nie je ani obkľúčený, ani odrezaný od zásobovania. Ukrajinská armáda prisúva na kritické miesta posily a snaží sa situáciu stabilizovať.

Rusko sa snaží útočiť na ďalších dvoch miestach frontovej línie na hranici Doneckej a Luhanskej oblasti a ešte o niečo severnejšie. Zdá sa však, že v tomto prípade ide len o diverzné útoky, ktoré majú viazať ukrajinské sily mimo Bachmutu, ktorý je hlavným bojiskom.

Medzi západnými spojencami Ukrajiny v tejto situácii silnejú tlaky na dodanie moderných tankov obrancom. Británia chce dodať aspoň malý počet (spomína sa 12) tankov Challenger 2, aby tak išla príkladom aj iným štátom. Rastie tlak na Nemecko, aby povolilo re-export svojich tankov Leopard 2. Ochotu dodať ich Ukrajine už prejavili Poľsko aj Fínsko. Oba typy (Leopard 2 aj Challenger 2) sú vyzbrojené výkonným kanónom kalibru 120 mm. Švédsko zas chce dodať moderné húfnice Archer kalibru 155 mm, ktoré sa vyznačujú vysokou mobilitou a rýchlosťou streľby. A USA zvažujú dodávky väčšieho množstva osemkolesových obrnených vozidiel Stryker.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky