Ukrajina odmietla ruskú žiadosť ako propagandu

Zdroj foto: SSSCIP Ukraine
Zdroj foto: SSSCIP Ukraine

Ruský prezident Putin nariadil svojmu ministrovi obrany, aby nariadil 36-hodinové vianočné prímerie na ukrajinskom fronte. Ukrajinu požiadal o rovnaký krok, ale Kyjev to odmietol ako lacnú propagandu.

Ukrajina sa čoraz viac prikláňa k sláveniu Vianoc v „našom“ termíne. Voľno majú aj 25. decembra, aj 7. januára a môžu si vybrať. Tento rok si približne 60 percent Ukrajincov vybralo prvý dátum. Rusko na to nič nedbalo a na Vianoce ostreľovalo niekoľko desiatok miest a obcí v Charkovskej a Záporožskej oblasti. Medzi sviatkami podniklo veľký útok raketami a dronmi na civilnú infraštruktúru a aj na Silvestra vystrelilo na Kyjev vyše 20 striel s plochou dráhou letu, ktoré trafili hotel a obytný dom.

Vrcholom cynizmu bolo vyhlásenie ruského poslanca Olega Nilova v polovici decembra. V ruskom parlamente sa vtedy konalo charitatívne podujatie, na ktorom politici zo stromčeka vyberali priania od detí. Nilov vtedy vzal lístok a na kameru prečítal: „Chlapec Vova z Kyjeva sníva o raketách.“ Následne sa začal uškŕňať a sľúbil: „Vova, dostaneš rakety!“

Žiaden div, že Ukrajina žiadnym ruským vyhláseniam neverí. Putin chce, aby prímerie začalo platiť v piatok o 12.00 moskovského času a trvalo do polnoci zo soboty na nedeľu. Pokrýva tak ortodoxný Štedrý večer a Prvý sviatok vianočný. Z Putinovho vyhlásenia je však jasné, že mu nejde o deeskaláciu konfliktu. Zdôraznil, že prímerie vyhlásil na žiadosť pravoslávnej cirkvi, aby veriaci mohli ísť do kostolov.

Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak odmietol ruskú výzvu na prímerie ako propagandistické gesto. Rusko sa podľa neho snaží získať čas na preskupenie vojsk a budovanie opevnení. „Žiadne prímerie nemôže byť, pokiaľ sa ruské sily nestiahnu zo všetkých území, ktoré okupujú,“ dodal Podoľak.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi