Najväčšie ruské straty od začiatku vojny?

Zdroj foto: Twitter / RFI
Zdroj foto: Twitter / RFI

Je možné, že Rusko utrpelo na Nový rok najväčšie jednorazové straty od začiatku vojny na Ukrajine. Budovu, v ktorej boli ubytované stovky mobilizovaných vojakov, totiž zrovnali so zemou raketomety HIMARS.

Napriek tomu, že presne navádzané strely z raketometov HIMARS už niekoľko mesiacov ničia práve takéto ciele, preukázala ruská armáda obrovskú nedbanlivosť. Do nijak nechránenej a nezodolnenej budovy bývalej strednej školy v Makijivke v Doneckej oblasti sústredili veľké množstvo vojakov. V suteréne mali navyše sklad munície a okolo budovy parkovali nijak nezamaskované vojenské vozidlá. A to všetko v dosahu ukrajinských rakiet. Výsledkom je katastrofa nebývalého rozsahu aj na ruské pomery.

Na Nový rok budovu zasiahli rakety a dielo skazy dokonal výbuch uskladnenej munície. Bývalá škola sa úplne zrútila, čo dokladajú aj videá zverejnené na ruských kanáloch. Podľa ukrajinských odhadov v nej bolo okolo 600 ruských vojakov a 400 z nich zahynulo. Dnes večer novoročný útok v Makijivke priznalo aj ruské ministerstvo obrany s tým, že zahynulo 63 ruských vojakov. Aj takéto priznanie je na ruskej strane neobvyklé a svedčí o tom, že straty boli skutočne vysoké.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi